Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye’yi yakından ilgilendiren Cenevre’de yapılan Kıbrıs görüşlerine dikkat çeken İsmet Özçelik, görüşmelerin sona erdiğini bildirdi.

Görüşmede Kuzey Kıbrıs’ın, Kıbrıs’ta kalıcı çözüm için 6 maddeden oluşan bir öneri sunduğunu ifade eden Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:
“Kuzey Kıbrıs önü açık müzakerelere baştan tavır koymuştu. Kuzey Kıbrıs’ın sunduğu maddeler Rum kesimi tarafından reddedildi. Rum kesimi Türk tarafını yutma stratejisi izlediği için bunu reddettiler. Cenevre’de yapılan görüşmelerden bir sonuç alınamadı.

Birleşmiş Milletler (BM) yeterli ortak zemin bulunamadığını söyledi.

TÜRKİYE’DEN BİR HEYET RUSYA’YA GİDİYOR

Bir başka konu da Türkiye-Rusya ilişkileri. Ukrayna konusunda anlaşmazlık çıktı ve ilişkilerde sorunlar oldu ama Türkiye ile Rusya genelde anlaşmazlıkları aşıyor. Bugüne kadar Libya’da Suriye’de hep bu formül devreye girdi ve ilişkiler devam etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı ile birlikte Rusya’ya mayıs ayında bir ziyaret gerçekleştireceklerini açıkladı. Bu ziyaretin iki sebebi var, biri turizm diğeri de Rusların geliştirdiği Sputnik V aşısı.

Turizm açısından önemi, Rusların 1 Haziran’a kadar uçak seferlerini askıya alması. Askıya alınan döneminde Türkiye gelecek turist sayısı 500 binin üzerindeydi. Türkiye’deki vakaların düşürülmesi sonrasında Rusların yeniden Türkiye’ye gelmesi gündemde. Şu anda zaten önlemler alındı. Sayının 5 binin altına düşürülmesi hedefleniyor. Tam kapanmada bunun daha hızlı azalacağı düşünülüyor. Bakan düzeyinde Ruslara bir güvence verilirse önemli bir kazanım sağlanacak. Geçen yıl turizmde yüzde 60 kayıpla kapatmıştık. Bu yıl, bu nedenle önemli.

Bakan Çavuşoğlu’nun Rusya ile görüşeceği konulardan biri de, Türkiye’ye gelen turistlerin ülkelerine dönmesi sırasında Covid-19 testlerinin ücretsiz olarak yapılması ve pozitif olan turistlerin tedavilerinin Rusya’ya dönmeden sağlanması. Rusya 1 Haziran’a kadar uçak seferlerini askıya alırken gerekçesi şuydu; Rusya’daki yurt dışı kaynaklı vakaların yüzde 80’i Türkiye’den geliyor, denilmişti.

Bir de aşı sıkıntımız var, Çin’den ve Almanya’dan aldığımız aşılar yeterli değil. Bir de 6 ay sonra tekrar aşıya ihtiyacımız var. Yani bizim düzenli bir aşı ihtiyacımız ortaya çıkacak. Ruslarla Sputnik V aşısı konusunda anlaşmalar yapılacağı bildirildi. Sağlık Bakanı Rusya’da bu konuları ele alacaktır.

ALMANYA-ÇİN GÖRÜŞMESİ

Bir başka konu da Almanya-Çin ilişkileri. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin-Almanya Hükümet İstişareleri’nin altıncı turu kapsamında video konferans yöntemiyle bir görüşme yaptı. Merkel açıklamasında, Covid-19’un toplumlar ve ülkeler için zor bir sınanma olduğunu belirterek, “Çin ve Almanya bunda önemli rol oynayabilir.” dedi.

ABD biliyorsunuz, Avrupa’yı Çin’e karşı harekete geçirmeye çalışıyor. Ancak Avrupa’nın çıkarları Çin ile iş birliğinden geçiyor. Bu nedenle Merkel ile yapılan toplantı önemli.

SUUDİ PRENS’TEN İRAN ÇIKIŞI

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Salman, İran ile iyi ilişkiler istediğini belirtti. Suudi Arabistan Prensi’nin İran ile ilişkilerde bu vurguları yapması son derece önemli. Bu hem ekonomiler için hem de Orta Doğu’nun normalleşmesi açısından son derece kritik bir gelişme olur.”