Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Altı liderin tarih önünde sorumluluğu var. Biz Türkiye’yi buradan çıkarmak zorundayız, tarihin bize yüklediği ağır bir sorumluluk var. Biz küçük hesaplar peşinde koşup bu ittifakı bozamayız.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Karar TV YouTube kanalının canlı yayınında soruları yanıtladı, açıklamalarda bulundu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun “Milletvekilliği seçimlerinde ittifak içinde bir üçüncü ittifak olabilir.” sözleri sorulan Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nı oluşturan genel başkanlar olarak güzel bir uyum içinde çalıştıklarını söyledi.

Daha önce ittifaklarla ilgili konuşurken seçim kanunu değişikliğinin beklenmesi konusunda düşünceleri olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Nihayet çıktı seçim kanunu, dolayısıyla iktidar kendi koltuğunu korumak için seçim kanununda bazı değişiklikler yaptı. Ne yaparsa yapsın, aslında bizim için çok önemli değil. Çıkan kanuna göre bizim oturup yeniden bir strateji belirlememiz lazım. Madem ki bir araya geldik, o zaman biz en çok milletvekilini nasıl çıkarabiliriz, bunun çalışmalarını biz CHP olarak yapıyoruz, değişik seçenekler var, o seçenekler ayrı ayrı değerlendiriliyor. Eminim diğer partiler de yapıyordur benzer çalışmaları. Temel Bey de benzer bir çalışmayı kendi arkadaşlarıyla öyle anlaşıyor ki tartışmış, ittifak içinde başka bir ittifakın olabileceği yönünde bir düşüncesini ben de televizyondan öğrendim. Temel Bey’in düşüncesi anladığım kadarıyla ittifaktan ayrılmak değil, ittifak içinde belli bir ittifak oluşturmak. Ayın 24’ünde toplanacağız, büyük bir ihtimalle bu konu da gündeme gelir. Seçim yasası değişti, kanunlaştı. Neler yapılabilir, kendi yaptığımız çalışmaları ben masaya götüreceğim. Diğer liderlere değişik seçeneklere göre, 8 seçenekli bir çalışma yaptık, onu da takdim edeceğiz. Ona göre bir yol haritası belirleyeceğiz.”

“İttifakın içinde bir üçlü ittifaka gerek var mı?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, kendisinin bu konuda yorum yapmasının doğru olmayacağını ifade etti.

Temel Karamollaoğlu’nun kendi görüşünü beyan ettiğini aktaran Kılıçdaroğlu, “Benim şahsi görüşüm, oturulur konuşulur, seçenekler üzerinde durulur. Her bir seçeneğin artıları, eksileri değerlendirilir, oturulup liderler bir karar verir.” değerlendirmesini yaptı.

Seçimi kazanamama riski olan partilerden isimlerin CHP listelerinden aday gösterilmesine nasıl bakacağının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, bu konuların tamamının yaptıkları çalışma içerisinde yer aldığını kaydetti.

“8 ayrı seçenekte bu da var.” diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir siyasi partinin tek başına fazla milletvekili çıkarmasının bana göre çok büyük önemi yok. Derdimiz, hep beraber parlamentoda nasıl çoğunluğu oluşturabiliriz. O zaman Türkiye rahat bir nefes almış olacak. Bu çerçevede oturup konuşmamız lazım. Tabii bu 8 seçenekli modeli bu işin kurmayları, uzmanları yapıyorlar. Onlar çalışmaları şu anda götürüyorlar, bunlar tabii ki ham çalışmalar. Her bir ilde ayrı ayrı çalışma yapılması lazım. Her ilin durumuna göre bir seçenek 6 lidere sunulması lazım. Onda genel kabulün alınması lazım. Biz de yapıyoruz bu çalışmayı diğer partiler de yapıyordur. Bu çalışmaları siyasetçilerden çok bu işin uzmanları olan akademik çevrelerin desteği ile yapıyoruz. Güzel sonuçlar çıkacak ortaya, ben karamsar değilim. Biz adına Millet İttifakı dedik, altında 6 tane parti var. Millet İttifakı olarak bizim bir hedefimiz var, güçlendirilmiş parlamenter sistemi getirmek. Önemli olan hedefe ulaşmak, bir partinin tek başına girmesi, parlamento çoğunluğu olmadan tek başına fazla oy alması önemli değil.”

“SADECE 6 RAKAMI BENZİYOR”

Macaristan seçimlerine ilişkin bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, Macaristan’da muhalefetin doğru aday çıkaramadığını söyledi. Macaristan’ın Türkiye’ye hiç benzemediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Orada kişi başı gelir 18 bin dolar, bizde 8 bin dolar. Bizim kültürümüz farklı, dünya kadar aramızda fark var.” yorumunda bulundu.

Orada da 6 partinin ittifak ettiğinin hatırlatılması üzerine de Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Bir tek 6 rakamı benziyor. 6 rakamı dışında hiçbir benzerlik yok. Bizde liderler gerçekten de samimi olarak masaya oturuyorlar ve samimi olarak Türkiye’nin nefes almasını istiyorlar. Ekonomide ciddi sorunlarımız var. Buradan Türkiye’yi çekip çıkarmamız lazım. Hepimiz de kararlıyız bu konuda. Halktan da destek alıyoruz. Altı liderin tarih önünde sorumluluğu var. Biz Türkiye’yi buradan çıkarmak zorundayız, tarihin bize yüklediği ağır bir sorumluluk var. Biz küçük hesaplar peşinde koşup bu ittifakı bozamayız, bozulamaz bu ittifak. Bu ittifak Türkiye’yi aydınlığa çıkarma konusunda bir araya gelen, hiçbir kişisel hesap gütmeyen bir ittifaktır.”

“Doğru aday” konusunda değerlendirmesi sorulan Kılıçdaroğlu, “Doğru aday, güven veren aday olacak. Taahhüt edilenleri seçildikten sonra yapacak aday olacak. Taahhüt edilenleri yapma konusunda 6 liderin de güveneceği, 5 liderin de güveneceği, hepimizin güveneceği bir kişinin olması lazım. Biz bir araya gelip oturacağız, bir karar vereceğiz bunda. Karar verirken toplumun nabzı da tutulur, oturup kendi aramızda da konuşuruz ama burada temel nokta güvendir. (Seçilen kişi) Siz liderlerin dışında önemli kararı tek başınıza alırsanız o güven en başından sarsılır, bugün bizi bir araya getiren güvendir.” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı seçimine tek aday mı, yoksa çok adayla mı gitmenin uygun olacağı yönündeki soru üzerine Kılıçdaroğlu, “Bu konuşulmadı. Benim şahsi kanaatim tek adayla gidilir, birinci turda kazanılır, mesele de biter.” yanıtını verdi.