Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanlığı onurlu bir görevdir. Elbette talep gelir, ‘Evet siz olacaksınız’ denirse, olunur.” dedi.

Kılıçdaroğlu, Habertürk televizyonundaki canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Orman yangınlarına yönelik soruya ilişkin Kılıçdaroğlu, iktidara, “Neden önlem almadınız?” sorusunu yönelttiklerini, bu soruyu sorma yetkilerinin bulunduğunu, bunu sormanın da kutuplaşma olmadığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, Türk Hava Kurumuna (THK) yaptığı ziyaretin hatırlatılmasının ardından, “THK’da çalışan uçak var mı?” sorusuna, “Alanda var, şu anda alanda hem uçak hem helikopter var. Kendi hangarlarında olup Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SHGM) öngördüğü koşulları taşımayan uçaklar da var. Bunun için 4 milyon dolara ihtiyaçları var. ‘4 milyon dolar sağlanabilirse biz bu uçakları da kullanabiliriz’ diyorlar.” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, THK’ya sahip çıkılması gerektiğini dile getirdi.

“BU ÜLKEYİ YÖNETEMİYORSUNUZ”

Sosyal medyadaki “Help Turkey” etiketli paylaşımların sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, hükümetin yetersizliğinin vatandaşı isyan ettirdiğini ifade etti.

Orman yangınlarını söndürecek kurumların felç edildiğini, ödenek ayrılmadığını belirten Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Beceremiyorlar, Türkiye’yi yönetemiyorlar. Şimdi kalkmışlar ‘Türkiye’de kutuplaşma var.’ Ne kutuplaşması? Bir beceriksizlik var, bu beceriksizlik dile getiriliyor. Siz bu ülkeyi yönetemiyorsunuz.”

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI

Seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına kimin aday olacağı ve ortak aday konusunda uzlaşma sağlayıp sağlayamayacaklarına ilişkin bir soruya ise Kılıçdaroğlu, “Sağlanır, niye sağlanmasın yani. Bir kördüğüm değil ki bu. Sonuçta bir cumhurbaşkanı seçilecek. ‘Biz nasıl bir cumhurbaşkanı istiyoruz?’ Tarafsız olması, 83 milyonu kucaklaması lazım. 83 milyonu kucaklamayan kişi cumhurbaşkanı olamaz ki zaten.” yanıtını verdi.

“Daha önce ortak aday olarak sıklıkla Mansur Yavaş veya Ekrem İmamoğlu isimlerinin zikredildiği ancak son zamanlarda okların kendisi ile Meral Akşener’e döndüğünün belirtilerek ortak aday olmaya talip olup olmadığı”nın sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanlığı onurlu bir görevdir. Elbette talep gelir, ‘Evet siz olacaksınız’ denirse, olunur.” ifadelerini kullandı.