Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, dolar kurundaki yükseliş ve ekonomideki gelişmeleri değerlendirmek üzere Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. İkili, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Kılıçdaroğlu, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye erken seçim çağrısında bulunarak, “Yüreğinde bir damla millet sevgisi varsa seçimin yolunu aç kardeşim. Bu dramı sona erdirmek istiyorsan erken seçimin kapısını aç. Yazıktır, günahtır bu memlekete.” dedi.

“CİDDİ KAYGILAR DUYDUM”

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Çok kritik bir dönemden geçiyoruz. Gün boyu yaşadıklarımız herhangi bir ekonomik kriz olarak anlatılamaz, aktarılamaz, yorumlanamaz.

Aslında yüreğim yanarak ifade ediyorum. Buraya gelirken de gün boyu yaşadıklarımızı ve dün Sayın Cumhurbaşkanı’nın konuşmasında vurguladığı hususları ve açıklama yöntemini gördüğümde ciddi kaygılar duydum. Ülkemiz için kaygılar duydum, ekonomimiz için kaygılar duydum ve bugün partimizin ilgili, yetkili birimleriyle de istişare ederek bu kaygılarımızı kamuoyuyla ve siyasi parti liderleriyle paylaşma ihtiyacı gördüm.

Her şeyden önce dün Sayın Cumhurbaşkanı bir ‘Ekonomik Kurtuluş Savaşı’ söylemi kullanarak hâlâ krizin gerçek mahiyetini anlayamadığını ortaya koymuştur. Bu krizi aşmak için her zaman olduğu gibi hamasi bir dil kullanmayı tercih ettiğini ortaya koymuştur.

Ekonomi, rasyonel bir bilim alanıdır. Hamasetle yönetmeye kalktığınızda bumerang gibi gelir sizi ve ülkenizi vurur. ‘Ekonomik Kurtuluş Savaşı’ hikâyesi kitlelere cazip gelebilir. Sayın Cumhurbaşkanı da bu yolla şu ana kadar sergilediği ve Sayın Bahçeli tarafından desteklenen AK Parti-MHP iktidarı şeklinde uygulanan ekonomik politikaları meşru kılmaya çalışabilir. Ancak herkes bugün ekonomimizin geldiği kritik aşamada açık, net, sarik bir şekilde tabloyu görmek zorunda.

Duyduğum kaygıyı bugün Merkez Bankası Başkanı’nın açıklaması daha da artırmıştır. Çünkü Merkez Bankası Başkanı bütün bu gelişmelerin ekonomik verilerle veya ekonomik tabanda bilimsel olarak izah edilemeyeceğini yani herkes bir dış komplo ve dışarıdan bir saldırıdan bahsediyor. Bugün karşı karşıya kaldığımız tablo tamamen iktidarın yanlış politikalarının ürünüdür.

“HEMEN SEÇİM, ŞİMDİ SEÇİM”

Hep erken seçim diyorduk. Hayır arkadaşlar, ben erken seçim demiyorum, hemen seçim, şimdi seçim diyorum. Çünkü artık bu yükü bu toplumun kaldıracak takati kalmadı. Yeni bir dönemi başlatacak insan unsuru Anadolu insanları içinden çıkmıştır, çıkar. Kimse ümitsizliğe kapılmasın.”

KILIÇDAROĞLU: PİYASALARDA YANGIN VAR

Davutoğlu’nun ardından Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Piyasalarda yangın var. Piyasalar durmuş vaziyette. Herkesin kafasında kocaman bir soru işareti var, ‘Nereye gidiyoruz?’ diye. Kimse önünü göremiyor.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Erdoğan’dan da Erdoğan ailesinden de bu ailenin kurduğu vakıflardan da çok daha büyüktür. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir kişinin iradesine teslim edilebilir mi? Böyle bir devlet geleneği Metehan’dan bu yana hiç olmamıştır.

Devletin kurumları tümüyle dumura uğramıştır. Fiyat istikrarından sorumlu olan kurum, yani Merkez Bankası fiyat istikrarını sağlayamıyor. Sadece seyirci konumunda. Yazık günah değil mi? Yetkisi elinden alındı. Kim aldı? Erdoğan aldı bir kararnameyle. Merkez Bankasını bu duruma nasıl getirdiniz siz? Cumhuriyet’in bir kültürünü, kurumunu nasıl bu hale getirdiniz? Akıl alacak şey değil.

Bu gidişten rahatsız olan bütün partilerin çözüm üretme konusunda oturup konuşmaları gerekiyor. Memleket bizim memleketimiz. Başka gidecek yerimiz de yok. Bu ülke bizim ülkemiz. Ülkemizde huzur içinde yaşamak istiyoruz. Dolayısıyla bir araya gelmeliyiz ve Türkiye’yi bu karanlık kuyudan kesinlikle çıkarmalıyız. Yazıktır, günahtır. Çözümü var; akıl var, mantık var, bilgi var, birikim var. Cumhuriyet’in bütün deneyimleri var, yaşadığımız dramlar var. Bütün bunlar örnek alınarak buradan çıkılabilir.”

BAHÇELİ’YE ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

Konuşmasının devamında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye seslenen Kılıçdaroğlu, “‘Yerli, milli’ diyorlar, emin olun bunlar ne millidir ne de yerlidir. Bu iki kavramla en ufak yakınlıkları yok. Zaten bir insan kendisinde olmayan şeyi dillendirir. Halktan tümüyle kopmuş olan Sayın Bahçeli’ye seslenmek isterim: Yüreğinde bir damla millet sevgisi varsa seçimin yolunu aç kardeşim. Bu dramı sona erdirmek istiyorsan erken seçimin kapısını aç. Yazıktır, günahtır bu memlekete.” diye konuştu.

Kaynak: Sözcü