Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin, “Biz bir ittifaktayız. Ben ittifak liderleriyle görüşmeden, bir araya gelip istişare etmeden görüş beyan etmeyi asla doğru bulmam.” dedi.

Kılıçdaroğlu, TV5 kanalında yayınlanan Liderler Turu programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Bingöl’den Bitlis’e gitmek üzere kalkan askeri helikopterin düşmesine ilişkin üzüntülerini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Tabii üzücü bir olay. Milletimizin, kahraman ordumuzun başı sağ olsun. Elim bir kaza, keşke olmasaydı ama önümüzdeki süreç için belki biraz daha ayrıntı gelebilir. Ayrıntıları biraz daha öğrenince net tabloyu görmüş olacağız. İlk gelen bilgilere göre hava koşulları nedeniyle helikopterin arıza yapıp düştüğü ifade ediliyor.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, şehit olanlara Allah’tan rahmet dileyerek, benzer olayların yaşanmamasını arzu ettiklerini söyledi.

Fezlekelere bakış açısı sorulan Kılıçdaroğlu, “Yargının bağımsız olmadığı yerde yağmur gibi fezleke gelir. Nitekim, yağmur gibi fezleke geliyor.” yorumunu yaptı.

Enis Berberoğlu davasına değinen Kılıçdaroğlu, “Şimdi öyle bir tablo yaşıyoruz ki, alttaki mahkeme, istinaf mahkemesi, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi (AYM) Enis Berberoğlu’nun davasına 2 kez bakmak zorunda kaldı. Kararı uygulayacak mahkeme bulamadılar. Anayasa Mahkemesi 2. kararı verirken, kararın bir örneğini Meclis’e, bir örneğini Yargıtay’a gönderdi. Bu Cumhuriyet tarihinde karşılaştığımız ilk olaydır. Benzeri hiç yaşanmamıştır. Böyle bir tablo olamaz. ‘Ben Anayasa Mahkemesi kararını uygulamıyorum.’ Ne demek uygulamıyorum. Kimsin sen? Açıklama yapmış Beyefendi. Kim inanır buna?” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağına ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi:

“Biz bir ittifaktayız. Ben ittifak liderleriyle görüşmeden, bir araya gelip istişare etmeden görüş beyan etmeyi asla doğru bulmam. Aksi halde ittifak yara alır. Her parti ayrı ayrı mı çıkaracak, yoksa anlaşıp bir kişiyi mi çıkaracak, bunun üzerine oturur konuşuruz. Liderlerin hepsi Türkiye’yi bilen, seven, demokrasi isteyen, güçlü bir parlamenter sistem, yargı bağımsızlığı isteyen liderler. O aşamada bir araya gelip karar veririz.”