Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Siyasal partiler iki ittifakın dışında kalan ya da iki ittifaka mesafeli olan diğer partiler bir araya gelebilirler, üçüncü ittifakı oluşturabilirler. Demokratik standartlarımızın gelişmesi açısından, demokrasinin daha sağlıklı bir zeminde yürümesi açısından önemsiyorum, önemlidir.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı ziyaret etti.

Basına kapalı gerçekleşen ziyarette Kılıçdaroğlu ve Babacan yaklaşık 2 saat görüştü. Genel başkanlar daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, son derece verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, güçlendirilmiş parlamenter sistem dolayısıyla 6 siyasi partinin bir araya gelerek Türkiye’nin ufkunu açmasının son derece değerli olduğunu söyledi.

“Bizim siyaset tarihimiz açısından da son derece değerli bir çalışma.” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, çalışmayı önümüzdeki süreç içinde kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.

Kılıçdaroğlu, çalışmanın, kendileri için de toplum için de vatandaşlarımız için de son derece değerli olduğunu dile getirdi.

Görüşmede ekonomi konusunu da gündeme aldıklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, sanayi bölgelerinde 3 gün süreyle doğal gazın kesilmesinin ve üretimin aksamasının Cumhuriyet tarihinde ilk olduğunu kaydetti.

Bu kadar vahim bir tabloyu Türkiye’nin hak etmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bu, şunu açık ve net olarak gösteriyor. Türkiye yönetilmiyor, Türkiye savruluyor. Sorunları çözme iradesi yok, ortada sorunların arkasına takılıp giden ve savrulan bir iktidar var. Her açıdan bizim açımızdan özellikle son derece kaygı verici bir tablo, hiçbir öngörülerinin olmadığını da net olarak ortaya koyan bir tablo.” diye konuştu.

Babacan ise güçlendirilmiş parlamenter sistemle alakalı oldukça güzel ve detaylı bir çalışmanın, 6 siyasi partinin mutabakatıyla belli bir noktaya getirilmesinin son derece önemli bir başarı olduğunu belirtti.

Bundan sonraki süreçte, bunun uygulanmasıyla alakalı konuları yine beraber çalışacaklarını ifade eden Babacan, en önemli konunun, ilk seçim ile parlamenter sisteme geçiş arasındaki sürecin yol haritası olduğunu aktardı.

Bu konuyla ilgili ortak bir çalışma başlatmanın önemli olacağını düşündüklerini aktaran Babacan, bu konuda bir mutabakatın gerekliliğine işaret etti.

“DEMOKRASİLERDE ÜÇÜNCÜ İTTİFAK DA OLABİLİR”

Kılıçdaroğlu ve Babacan daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Üçüncü ittifakla ilgili değerlendirmesi sorulan Kılıçdaroğlu, “Olabilir demokrasilerde üçüncü ittifak da olabilir. Siyasal partiler iki ittifakın dışında kalan ya da iki ittifaka mesafeli olan diğer partiler bir araya gelebilirler, üçüncü ittifakı oluşturabilirler. Demokratik standartlarımızın gelişmesi açısından, demokrasinin daha sağlıklı bir zeminde yürümesi açısından önemsiyorum, önemlidir.” yanıtını verdi.

Siyasi partiler arasındaki iş birliklerinin farklı boyutlarının olabileceğini belirten Babacan, DEVA Partisi olarak, üçüncü ittifakla ilgili herhangi bir partiyle, herhangi bir görüşmelerinin olmadığını, böyle bir çalışmalarının bulunmadığını söyledi.

CHP’nin Diyarbakır’da yapacağı mitinge ilişkin bir soruya Kılıçdaroğlu, “Diyarbakır’a gideceğim. Ayın 27’sinde gideceğim. Şuna kesinlikle inanıyorum. Bu ülkeye demokrasi gelecekse, bu ülkede demokrasi olacaksa, bu ülkede herkes kimliğinden ötürü ötekileştirilmeyecekse, inancından ötürü ötekileştirilmeyecekse bunun yolu Diyarbakır’dan geçer. Diyarbakırlılara bunu anlatacağım. Düşüncelerimi aktaracağım. Onların sorularını da ayrıca büyük bir samimiyetle yanıtlayacağım.” cevabını verdi.