CRI Türk Dış Haberler Servisi

Kore İşçi Partisi Merkez Komite Direktörü Yardımcısı Kim Yo Jong, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Güney Kore orduları arasında başlayan ortak tatbikatlara tepki gösteren bir bildiri yayınladı. “ABD güçlerinin Kore topraklarından çekilmesini” savunan Kim, üç nesilden beri Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) yönetimin Güney’de bulunan ABD güçlerine müsamaha göstermediğinin altını çizdi.

Kim Yo-jong, “Kore Yarımadası’nda barış sağlanacaksa, önce ABD’nin Güney Kore’de konuşlandırdığı saldırgan orduları ve savaş ekipmanları ortadan kalkmalı. Durumu periyodik olarak kötüleştiren ABD varlığı Güney Kore topraklarından çekilmediği sürece asıl sorun da asla ortadan kalkmayacak.” ifadelerine yer verdi.

“KDHC’YE KARŞI BİR HAREKÂTIN PROVASI KABUL EDİLEMEZ”

Tatbikatları “saldırganlık” olarak nitelendiren Kim, “Yurt içinde ve dışında sürekli kınama ve ret olmasına rağmen, ABD ve Güney Kore güçleri askeri tatbikatlara başlamaktan çekinmedi. Bu durum istikrarsızlığı daha da artırıyor.” dedi.

Güney Kore hükümetinin tatbikat konusunda “ihanet” davranışı sergilediğini kaydeden Kim, şu satırlara yer verdi:

“Bu ortak askeri tatbikat, ABD’nin Kuzey Kore’ye yönelik düşmanca politikasının en yoğun ifadesidir. Halkımızın güvenliğini tehdit eden ve durumu daha da kötüleştirenler bedel ödemek zorundadır. Tatbikatın ölçeği veya formatı ne olursa olsun, bu bir savaş gösterisi ve KDHC’ye karşı operasyonel bir planın uygulanmasına daha iyi hazırlanmak amacı güden nükleer savaş provasıdır.”

SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ABD BİRLİKLERİ GÜNEY KORE’DEN ÇEKİLMELİ

ABD’ye yönelik olarak, bölgesel barış ve istikrarı yok etme çabalarında bulunduğunu ve “ön koşulsuz diyalog” şartının ikiyüzlülükten başka bir şey olmadığını söyleyen Kim Yo-jong, “Yaratılan durum, milli savunma yeteneklerimizi istikrarlı bir şekilde geliştirmemizi bir kez daha haklı çıkarıyor.” açıklamasında bulundu.

Sorunun çözümüne dair yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“ABD ordusu Güney Kore’de konuşlandığı sürece, Kore Yarımadası’ndaki durumu periyodik olarak kötüleştiren temel neden asla ortadan kaldırılmayacak. Biz, ilk önce ABD ile yüzleşeceğimizi açıkça belirttik. Ulusal savunma yeteneklerimizi ve daha hızlı yanıt verebilen önleyici saldırı yeteneklerimizi güçlendirmeye devam edeceğiz.”

Son olarak, bu söylemlerin KDHC lideri Kim Jong-un’un yönetimi altında olduğunu vurgulayan kız kardeş Kim Y, “Bu makaleyi görev ve yetkilerim dâhilinde yayınlıyorum.” diye ekledi.