2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları kısa süre önce sona erdi. Olimpiyat oyunlarının düzenlendiği süre içinde Shougang Kayakla Atlama Platformu (Big Air Shougang) dış görünüş görkemliliği, tasarım güzelliği ve kullanım verimliliği açılarından uluslararası toplumdan yoğun ilgi gördü.

Nitekim Shougang Kayakla Atlama Platformu’nun bulunduğu yer, Başkent Demir Çelik Fabrikası’nın eski üretim bölgelerinden biri. Daha sonra bu bölgeler yenilenerek 2022 Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nda serbest stil kayak ve snowboard yarışmalarının pistleri şeklinde tasarlandı. Pist, hakem kulesi ve seyirci bölgesi olmak üzere üç bölümden oluşan Shougang Kayakla Atlama Platformu’nda toplam 6 bin 700 seyirci koltuğu bulunmakta.

Shougang Kayakla Atlama Platformu’nun yanında Başkent Demir Çelik Fabrikası’nın dört soğutma kulesi son derece dikkat çekici. Her biri 70 metre yüksekliğinde olan kulelerin dışında Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın logosu bulunmaktadır. Bu kuleler, Shougang Kayakla Atlama Platformu’na özel bir manzara kattı.

Edinilen bilgilere göre, Shougang Kayakla Atlama Platformu, Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın sona ermesiyle olimpiyatın mirası olarak kış sporlarının yarışma ve eğitim fonksiyonlarını taşımaya ve kamu hizmeti sağlamaya devam edecek. Böylece platform, kalıcı kullanıma sunulan dünyanın ilk kayakla atlama alanı olacak.