China Daily

Devam eden Kış Olimpiyatları’nda sergilenen teknolojiler, Kış Olimpiyatları sonrası dönemde şehrin gelişimi için kullanılabilir olacak, böylece halk da bu teknolojilerin uygulamalarına erişebilecek ve keyfini çıkarabilecek. Bu, Beijing Belediyesi Bilim ve Teknoloji Komisyonu direktörü Xu Qiang tarafından geçen hafta çarşamba günü bir basın toplantısında anlatıldı.

Beijing 2022 Kış Olimpiyatları sadece bir spor etkinliği değil, aynı zamanda yapay zekâ ve makine vizyonundan simülasyon teknolojisine ve akıllı mekânlara kadar yeni teknolojilerin bir gösterisidir. İster açılış töreninde, ister yarışma alanlarında, ister ödül podyumunda ve oditoryumda olsun, insanlar tanık oldukları “yüksek teknolojili olimpiyatlardan” etkileniyorlar. Bu nedenle, Kış Olimpiyatları bittikten sonra bile bu teknolojiler herkese fayda sağlamaya devam ederse buna değecektir.

TEKNOLOJİNİN AMACI DAHA İYİ BİR YAŞAM SUNMAK

Örneğin, Olimpiyatlar için tasarlanmış ve şehrin alt merkezlerindeki bazı büyük kamu binalarında bulunan akıllı mekân teknolojileri, tüm kamu tesislerini kapsayacak şekilde genişletilmelidir. Kış Olimpiyatları, buz ve kar sporlarını sevenlerin yanı sıra endüstri uygulayıcıları için de bir zevktir. Buz ve kar sporları ekipman ile tesislerinin üretiminin ve sporun arkasındaki araştırma ve geliştirme, sakinleri büyüleyebilir ve Olimpiyatlardan sonra daha büyük ve daha olgun bir pazarı canlandırabilir.

Beijing Kış Olimpiyatları tarafından oluşturulan yeni 5G ağ uygulaması paradigması, düşük sıcaklık ve güçlü rüzgar engellerini de aştı ve bu da 5G uygulama senaryolarının genişletilmesine yardımcı olacak. Oyun alanlarında yeşil elektrik teknolojisi, karbondioksit buz yapma teknolojisi, akıllı ulaşım teknolojisi ve diğer birkaç teknolojinin artan kullanımı göz önüne alındığında, Kış Olimpiyatları düşük karbonlu endüstrilerin gelişimini daha da teşvik edebilir.

Teknolojinin asıl amacı daha iyi bir yaşam yaratmaktır. Beijing Kış Olimpiyatları sonrası dönemde, Kış Olimpiyatlarının bilimsel ve teknolojik meyvelerini özümsemek, sindirmek ve sosyal faydalarını maksimuma çıkarmak için ısrarlı çabalara ihtiyaç var.