Global Times

Salgın dünyanın birçok bölgesini etkilemeye devam etmesine rağmen, 30’dan fazla devlet ve hükümet başkanının 2022 Kış Olimpiyatları’nın açılış törenine katılmak için Beijing’de toplanmasıyla, Oyunlar, derinleşen çok kutupluluk ve küresel dayanışmanın sembolü olduğunu kanıtlayacak.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) liderliğindeki bir avuç emperyalist ülke, Xinjiang bölgesindeki Uygur nüfusuna yönelik davranışlar konusundaki saçma ve çürütülmüş uydurma iddialar temelinde sözde “diplomatik boykot” koordine etmeye çalıştı ve başarısız oldular. ABD Başkanı Joe Biden bir yıl önce “diplomasi geri geldi” dediğinde, dünyanın her yerinden birçok insan Biden’ın aklında olumlu bir programı olduğunu umut etti. Çarpıcı olan, bu son derece diplomasi dışı boykotu yapan ülkelerin, son yirmi yılda Müslüman dünyasına yönelik soykırımcı savaşları yürüten ülkelerle aynı olmasıdır. Örneğin Britanya, Afganistan, Irak ve Libya’daki savaşlara hevesli bir katılımcıydı.

SÖZDE “DİPLOMATİK BOYKOT” YENİ SOĞUK SAVAŞ’IN BİR SİLAHI 

Afrika, Latin Amerika, Orta Doğu, Güneydoğu Asya veya Karayipler’de tek bir ülke bile boykota katılmadı veya boykot lehine bile konuşmadı. Müslümanların çoğunlukta olduğu tek bir ülke boykotu desteklemedi. Diğer taraftan boykotu destekleyen ülkeler, Avustralya, Birleşik Krallık ve ABD’nin Eylül 2021’de oluşturduğu güvenlik anlaşması oylan AUKUS’da yer alan ülkelerdir. Herkes, AUKUS’un amacının yeni sömürgeci egemenliğini Pasifik’e doğru genişletmek olduğunun farkındadır. Sözde diplomatik boykot sadece, aynı projenin bir propaganda koludur, Yeni Soğuk Savaş’ın bir silahıdır. 

Bu arada Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Beijing’deki açılış törenine Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Pakistan Cumhurbaşkanı İmran Han, Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez ve birçok diğer devlet ve hükümet başkanıyla birlikte katılacak. ABD ve arkadaşlarının umduğu diplomatik başarısızlıktan çok uzak olan Kış Olimpiyatları’nın, çok kutuplu bir gelecek yolundaki dönüm noktası olması, dünya halklarının Çin ile dostluğu ve karşılıklı yararlı iş birliğine verdiği büyük önemin kanıtıdır. Bunun niçin olduğunu anlamak zor değil. Çin, dünyadaki ülkelerin çoğunun en büyük ticaret ortağıdır. Çin ısrarla barışı ve başka ülkelerin işine karışmama politikası izliyor ve diyalog ve uyuşmazlığın çözümünü destekliyor. Çin, savaşa, egemenlik dayatmasına, tek taraflı yaptırımlara ve istikrarsızlaştırmaya karşı çıkıyor ve Küresel Güney’in bağımsız kalkınmasını aktif olarak destekliyor. Bu yüzden, dünya halkları Çin’i, insanlık için barışçıl ve müreffeh ortak bir geleceğe sahip olma arayışında değerli ve her türlü ortamda bir ortak olarak görüyor. 

ÇİN’İN “SIFIR COVID-19” STRATEJİSİNİN BAŞARISI

Beijing Kış Olimpiyatları’nın diğer bir göze çarpan özelliği, tarihteki en yeşil Olimpiyatlar olması ve ilk kez bütün spor mekânlarının sadece yenilenebilir enerjiyle çalışacak olmasıdır. Spor karşılaşmalarının yapılacağı yedi mekândan beşi, 2008 Yaz Olimpiyatları için inşa edilmiş mekânlardır. Katılımcıları, görevlileri, yetkilileri ve seyircileri taşıyacak araçlar elektrik ya da hidrojenle çalışacak. Dahası Beijing ağaçlandırma programını genişletti -kentte ağaçlık alan şimdi yüzde 44 oranında- Londra ya da New York’un iki katı kadar. Bu yeşil Oyunlar, Çin’in iklimdeki bozulmaya karşı mücadelede bir küresel lider haline geldiği konusunda bir hatırlatıcı olarak hizmet ediyor. Çin’in, 2030 yılından önce karbon emisyonlarında zirveye ulaşmada ve 2060 yılından önce karbon nötr olma yönündeki benzeri görülmemiş iddialı hedefleriyle birlikte Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in ekolojik uygarlık çerçevesi, Çin’in çevreyi korumak ve sahip çıkmak için insanlığın ortak çabasında son derece sorumlu ve güvenilir bir ortak olacağını gösteriyor. 

Beijing Kış Olimpiyatları aynı zamanda, Çin’in, katılımcıların tamamen güvenli ve bulaşma riski altında olmamasını sağlayacak kapalı döngü sistemi yoluyla dünyanın önde gelen Covid-19 salgını bastırma stratejisini gösterecek. Dünyada, bu tür büyük bir halka açık etkinlikte bu güvenlik seviyesini garanti edebilecek çok az ülkenin olması, Çin’in “Sıfır Covid-19” stratejisinin olağanüstü başarısını gösteriyor. 

Çin ana karasında Covid-19 salgınında son ölümden bu yana bir yıldan fazla bir süre geçti. Çok az küçük salgınlar ise hızlıca kontrol altına alındı, ekonomik büyüme toparlandı ve salgının bir milyondan fazla insanın canına mal olduğu ABD ve Britanya gibi ülkelerin tam tersine insanların yaşam koşulları düzelmeye devam ediyor.  Çin Halk Cumhuriyeti 1949 yılında kurulduğu zaman Çin, dünyanın en yoksul ülkeleri arasında bulunuyordu. Yetmiş yıl sonra, Çin’in başkenti Beijing’in, aşırı yoksulluğu ortadan kaldıran ve kendisini bir teknoloji güç merkezine ve demokratik dünya düzeninin kurulmasında liderlik eden ana karakter haline dönüştüren modern, sosyalist Çin’i vitrine çıkaran dünyanın ilk Çifte Olimpiyat Kenti olması neredeyse hayal bile edilemezdi. Beijing 2022 Kış Olimpiyatları’nın başarısı, Çin halkının sıkı çalışması, yaratıcılığı ve kolektif ruhu ile Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) olağanüstü liderliğinin kanıtıdır.