Xinhua / Wang Xinyi

Çin, zorlu günlerde Olimpiyat ruhu ile dayanışmayı destekleyen ve merakla beklenen spor etkinliği için geri sayım son günlerine ulaşmışken Kış Olimpiyatları için konuk devlet büyüklerinin bir listesini açıkladı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsüne göre, konuk listesinde en az 32 yabancı devlet başkanı, hükümet başkanı, kraliyet ailesi üyesi ve uluslararası kuruluşların başkanı yer alıyor. Küresel liderlerin Covid-19’un ortasında eşi benzeri görülmemiş bir şekilde yüz yüze olarak bir araya gelmesi, Olimpiyatlar için güçlü destek ve beklentilerin yanı sıra birlik ve spor tarafsızlığı için ortak bir çağrıya işaret ediyor.

Aslında yaklaşan Kış Olimpiyatlarının Covid-19 pandemisiyle mücadele eden ve inişli çıkışlı bir iyileşme yolunda olan yorgun bir dünya için “bir adrenalin atışı” olması bekleniyor. Spor sahasındaki zafer haberleri, Covid-19 varyantlarının vurduğu ülkelerdeki sporcuların yurttaşlarını harekete geçirecektir. Zorlukların ve rekabetin üstesinden gelen sporcuların yayınlanması, pandemi karşıtı protokollere dayanan insanları eğlendirecek ve ilham verecektir.

ABD MÜTTEFİKLERİNİ MANİPÜLE EDEREK BIJING ÜZERİNDE BASKI KURMAYA ÇALIŞTI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) önderliğindeki Olimpiyatlara karşı sözde “diplomatik boykot” maskaralığına rağmen konukların varlığı, ABD’nin siyasi duruşu ve manipülasyonunun arkasındaki art niyetin başka bir başarısızlığını doğruluyor. Washington, insan haklarını koruma kisvesi altında Kış Oyunlarını siyasi bir araç olarak kullanarak ve piyon olarak gördüğü müttefiklerini Çin karşıtı olma konusunda manipüle ederek Beijing üzerinde baskı kurmak adına büyük çaba sarf etti. “Zorunlu çalıştırma” iddialarını destekleyip “soykırım”dan kaçan “sefil” Uygurları oynaması için figüranlar kiralayarak Çin’e kumpas kuran Washington, kendisini jeopolitik gündemine göre birbiri ardına karar veren bir “insan hakları” ve “demokrasi” yargıcı olarak konumlandırıyor.

Olimpiyatlara bir haftadan daha kısa bir süre kalmışken raporlar, ABD’nin son zamanlarda Olimpiyatları sabote etmek için dünya çapındaki sporcuları çeşitli nedenlerle Çin’e şikâyette bulunmaya, kasten oyunları kaybetmeye ve hatta yarışmalara katılmamaya teşvik etmeyi içeren bir taktik tasarladığını ve onlar için “önemli ödüller” ve “itibar koruması” vaadinde bulunduğunu belirtiyor.

Sporu siyasi bir silah olarak kullanma girişimi, birliği destekleyen Olimpiyat ruhuna ve Olimpik Antlaşmada yazılı olan “sporun siyasi tarafsızlığı” ilkesine aykırıdır.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkan Yardımcısı Ng Ser Miang, Olimpiyat Oyunlarını siyasallaştırmanın hiçbir işe yaramayacağını ancak yıllarını hatta hayatlarını Olimpiyatlara hazırlanmak için harcayan binlerce sporcuyu etkileyeceğini belirtti. Miang, “Olimpiyatların duvarlar değil, köprüler kurduğuna inanıyoruz.” dedi. POLITICO China Watcher’ın sunucusu Phelim Kine, son haber bülteninde Washington’un Pekin Kış Olimpiyatlarına karşı kötü niyetine verdiği desteğin önemsiz gösterilmesinin ABD’nin “etkili bir koalisyon kurucu” olarak güvenilirliğini baltaladığını söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Washington’un eylemini “önemsiz ve sembolik” olarak nitelendirdi. Çek Cumhurbaşkanı Milos Zeman ise bunu “Olimpiyat fikrinin kötüye kullanılması” olarak nitelendirirken Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg, bunun Olimpiyatların “yapay bir siyasallaşması” olduğu konusunda uyardı.

OLİMPİYATLARDAKİ BAŞARI MANEVİ VARLIK OLUŞTURACAK

Uluslararası arenada bölünmeye ek olarak Amerikan kamuoyunda da güvende bir sarsılma olduğu görülüyor. 

Ocak ayında yayınlanan bir 2022 Edelman Güven Barometresi, ABD vatandaşlarının hükümetlerine olan güven düzeyinin yalnızca yüzde 39 olduğunu, 2017’den bu yana yüzde 10’luk önemli bir düşüş olduğunu ve genel güven endeksinin 43’e düştüğünü belirtti. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar ortak geleceğe sahip bir topluluğa giderek daha fazla yaklaşırken Beijing Kış Olimpiyatları sadece Beijing ve Çin’e değil, aynı zamanda Olimpiyat ailesine ve genel olarak dünyaya aittir. Olimpiyatların bunca zorluk arasında göstereceği başarı, paha biçilmez bir manevi varlık oluşturacaktır.

Gelişmiş müsabaka yeri ve teknolojilerin yanı sıra etkin kapalı döngü yönetimi ile Beijing, küresel kış sporları severler için “basit, güvenli ve görkemli” bir buluşma sunarken hem yaz hem de kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapan ilk şehir olarak cazibesini sergiliyor. Etkinlik ailelerin yıllık hasret giderdiği Çin ay takvimindeki Bahar Şenliği ile aynı zamana denk geldiğinden yeni Olimpiyat sloganının önerdiği gibi uluslararası toplum için “birliktelik” ifade eden Kış Oyunları, tüm yıl için iyiye işaret ediyor.