Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları için tasarlanan fener dikkat çekti. Çin uygarlığına ait semboller bu sene oyunlara ayrı bir kültürel renk katıyor.

Kış Olimpiyatları için tasarlanan fener, Batı Han Hanedanı (M.Ö.202-M.S.8) döneminde “Çin’in İlk Feneri” olarak bilinen Changxin Saray Feneri’nden ilham alınarak tasarlandı.

Changxin Saray Feneri, Kış Olimpiyatları’nın yarışma alanlarından biri olan Hebei’de toprak altından çıkarıldı.

Saray cariyesi figürlü bronz heykelin içi boş, fenerin yakılmasıyla oluşan tozlar saray cariyesinin sağ kolunun içinden geçip gövdesinin içinde birikir. Böylece tozlar çevredeki ortama sürüklenmez. Eserde ataların zekâsı ve ekolojik anlayışı gösterilmiştir.

Günümüzde Beijing Kış Olimpiyatları’nın ateş standında dumansız ve toksik olmayan seramik kaplamalar kullanıldı.

Beijing Kış Olimpiyatları Töreni için tasarlanan ateş standı, Çin’in geleneksel bronz eseri Zun’dan gelir

ÇİN KALİGRAFİSİ VE KIŞ OLİMPİYAT AMBLEMİ

Kış Olimpiyatları’nın en ikonik ambleminde Çince karakterler kullanılır. Kışın rüyası anlamını taşıyan üst kısımda patenci figürü vardır. Alt kısım bir kayakçı görünüşüdür. Bu iki figürün oluşturduğu Çince karakter kış anlamındaki “dong” (“冬”)  karakteridir. Bunun yanı sıra, amblemin altındaki “BEIJING 2022” mühürü de Çin’in kağıt kesiminin özelliklerinden kaynaklanmıştır.

MÜHÜR OYMA SANATI VE SPOR SİMGELERİ

Mühür oyma sanatı, Çince karakterlerinin benzersiz bir sanat biçimidir. Beijing 2008 Yaz Olimpiyat Oyunları’nın ambleminde de mühür oyma sanatı kullanılmıştı. Şimdi Beijing Kış Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nın spor simgeleri bir kez daha mühür oyma sanatına başvuruyor.

 

UĞURLU SÜSLER VE YARIŞMA ALANLARI

Beijing Kış Olimpiyatları’nın Zhangjiakou yarışma alanı, geleneksel Çin süsü Ruyi’yi andıran bir mekândır. Burası Ulusal Kayak Atlama Merkezi “Kardan Ruyi” olarak isimlendirilmiştir.

Bunun yanı sıra, başkent Beijing’de yer alan Başkent Çelik Parkı’nda yer alan Kayakla Atlama Pisti dünyaca ünlü olan Dunhuang duvar resimlerindeki “uçan perilerin” kurdelelerinden esinlenilerek tasarlanmıştır.