CGTN / Cömert Otorbayev (Eski Kırgızistan Dışışleri Bakanı, Beijing Normal Üniversitesi Kuşak Yol Okulu’nun seçkin bir profesörü ve Nizami Gencevi Uluslararası Merkezi’nin üyesi)

Beijing Kış Olimpiyatları Oyunları, Çin’de kış sporlarının hızlı gelişimi için önemli bir hızlandırıcı olacak. Kış Olimpiyatları toplum üzerinde önemli bir etkiye sahip. Beijing’in başarılı bir şekilde 2022 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmayı önermesinden bu yana her yıl 346 milyondan fazla Çinli kış sporlarına katıldı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun 12 Ocak’ta yayımladığı bir araştırmaya göre, Çin’in toplam nüfusunun dörtte biri kış sporlarına katılıyor. Araştırma sonuçları, Çin’in tahmin edilenden çok daha önce “300 milyon Çinliyi kış sporlarına dâhil etme” hedefine ulaştığını gösteriyor. Bu yüzden diğer bir temel hedefe, toplumun 55 milyon insanı kayak yapmaya teşvik etme çabalarıyla yakında ulaşılacak. Çin, bu spora yıllık katılım açısından dünyanın en büyük ülkesi olacak. 2025 yılına kadar bu sektör bir trilyon yuanlık (yaklaşık 157 milyar dolar) bir ticaret alanı haline gelecek.

YAKLAŞIK 60 MİLYON AVRUPALI DÜZENLİ OLARAK KAYAK YAPIYOR

Teknoloji ve spor alanlarının gelişmesiyle, kış sporları hava ve coğrafi koşulların kısıtlamalarının ötesinde hareket etti ve ülkede kış sporlarının beşiği olan kuzeydoğu Çin’den diğer bölgelere yayıldı. Aynı araştırmaya göre, kış sporları hayranı 346 milyon Çinlinin 143 milyonu ülkesinin doğusunda, 51 milyonu kuzeydoğusunda, 84 milyonu batısında ve 68 milyonu ortasında yaşıyor. Bu makalede, kayakçılığın gelişmesinin ön önemli özelliğinin, özellikle istihdam yaratma ve yoksulluğu azaltma sorunlarının vahim olduğu dağlık bölgelerde meydana geldiğinin altını çizmek istiyorum. Bu gerçek, yoksulluğun ve eşitsizliğin yok edilmesine öncelik verilen ülkede önemlidir. Bu bölgelerde sarp yamaçlar, verimli toprak eksikliği ve karmaşık lojistik yüzünden çok az insan yaşamaktadır. Dağlarda yaşayan toplumlar genellikle açlık sıkıntısı çekiyorlar.

Burada alp disiplini kayakçılığın gelişmesinin kazan-kazan durumuna yol açacağını vurgulamak istiyorum. Ekonomik faaliyet, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ve Tibet Özerk Bölgesi’nin dağlık bölgeleri gibi en fazla ilişkili olduğu yerlerde kesinlikle güçlü bir ivme kazanacaktır. Örnekler için uzaklara bakmaya gerek yok. Avrupa ve Amerika’da, Alp disiplini kayakçılığın gelişmesi dağlık bölgelerin ekonomisinin ana motorlarından biridir. Yaklaşık 60 milyon Avrupalı vatandaş düzenli olarak kayak yapıyor. Avrupa ve dik yamaçları, yüzde 43’ü Alplerde olmak üzere bütün dünyadaki kayak seyahatlerinin yüzde 62’sini oluşturuyor. Avrupa’da kış sporları sektörünün yıllık cirosu yaklaşık 10 milyar Euro’dur. Ve son derece önemli olan şey, bu sektör yaklaşık 1,5 milyon kişiye istihdam sağlıyor.

KIŞ SPORLARI, YEREL BÖLGELERİN KÜLTÜREL MİRASININ TEMEL BİR PARÇASI

6 yaş ve üstü yaklaşık 25 milyon Amerikalı 2019-2020 kış sezonunda kış sporlarına katıldı. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) kayak ve kar kayağı tesisi endüstrisi geliriyle ölçülen piyasanın büyüklüğü 2022 yılında 3,1 milyar dolara ulaşacak. Aynı derecede önemli olan, kış sporlarının sadece bir işten çok daha fazlası olmasıdır. Kış sporları, yerel bölgelerin kültürel mirasının temel bir parçası ve konukseverlik, spor ve turizmi birleştiren canlı eğlence endüstrisinin arkasındaki itici güç olmuştur.

Ayrı bir çalışma, Çin’de yoksul bölgelerin yaklaşık yüzde 15 ila yüzde 26,4’ünün buzlu alanlar ve kalıcı şekilde karla kaplı alanlar olduğunu ortaya koydu. Yoksul bölgelerde buzulların konumsal dağılımı ve kayak turizmine uygunluğu arasında farklılıklar vardır. Çalışma, Çin’de 297 bölgede buz ve kar turizminin geliştirilebileceğini, bu bölgelerden 274’ünün kayak turizmine uygun olduğunu ve 21 bölgenin buz turizmi için ideal ve iki bölgenin ise kayak turizmi ve buz turizmine uygun olduğunu gösterdi. Bu bölgelerin doğasının hassas olduğunu hiç kimse unutmamalıdır. Hassas dağlık bölgelerin sürdürülebilir kalkınma sorunu, bölgelerin kaliteli kalkınmasını sağlamakla ve çevrenin korunmasında dikkatli olmayı gerektirmekle ilgilidir.

Hükümet ve özel sektörün yıllar süren çabaları Çin’de mutlak yoksulluğun yok edilmesine yol açmasına rağmen, ekonomik olarak sıkıntılı bölgelerde istihdam yaratma vahim bir sorun olmaya devam ediyor. Kayak ve buzlu cazibe merkezleri, diğer yerleşim alanlarından ziyade yüksek yoksulluk oranlarının olduğu dağlık bölgelerdedir ve yoksulların lehine turizm büyük bir potansiyele sahiptir. Kış sporları bu bölgelerde yaşayan insanlar için daha fazla geçim kaynağı fırsatı yaratacak, kırsal kesimin canlanmasına ve sürdürülebilir kalkınmanın ilerlemesine olanak sağlayacaktır. Başlıkta sorulan soruya yanıt olarak, Beijing Kış Olimpiyatları’nın en önemli sonuçlarından biri, ülkenin dağlık bölgelerinde milyonlarca yeni iş yaratmaya yol açacak önemli ve sağlıklı yatırımlar olacaktır ve bu yaklaşımdan herkes yararlanacaktır.