China Daily

Bugünlerde herhangi bir akıllı telefon uygulamasını açtığınızda hemen sizden ya yüz tanıma bilgilerinizi toplamak için ya da telefon numaraları listesine erişim için yetki isteniyor. Birçok kullanıcı kısa bir süreliğine tereddüt ediyor, kişisel bilgilerine bu şekilde erişim izni vermenin güvenli olup olmadığından endişe duyuyor ama sonunda, “Evet, onaylıyorum” demedikçe ilerlemek mümkün olmadığı için istenen izni veriyor.

Sanayi ve Enformasyon Teknolojileri Bakanlığı, Kamu Güvenliği Bakanlığı ve bazı diğer resmi kuruluşlar pazartesi günü yayınladıkları bir belgede, 39 kategorideki akıllı telefon uygulamalarının toplayabileceği gerekli kişisel bilgileri listeledi.  Belge 1 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe girecek.

Örneğin, bir araç çağırma uygulaması bu bilgiler gerekli olduğu için, sadece kullanıcının adını, telefon numarasını ve yerini alabilecek. Kullanıcının fotoğrafı ve cinsiyeti gereksiz ayrıntılar olduğu için uygulamanın bunları toplamaması gerekiyor.

“GEREKLİ KİŞİSEL BİLGİ” NEDİR?

Bu adım, uygulamaların bırakın para için satmayı, ayrıntılı kişisel bilgileri toplamaktan sakınması gerektiği konuşumda açık bir uyarı.

Bir Çin Tüketici Derneği 2018’de 100 uygulamayı inceledi ve bunlardan 90’ının kullanıcıların gereksiz bilgilerini topladığını belirledi. Birçok kullanıcı kişisel bilgilerinin bu şekilde “çalındığını” gördü. Bütün bunların durdurulması zorunlu. Dört bakanlık 2019’da ortak bir belge yayınladı ve uygulama geliştirenlerden, kişisel bilgilerini toplamadan önce kullanıcıların rızasını almalarını istedi. Uygulama üreteciler kullanıcıların onay vermeden önce okumak zorunda olduğu uzun bir koşullar ve şartlar listesi içinde onay kısmını fark edilmez hale getirerek, bunun etrafından dolaşmanın yolunu buldular.

Fakat son belge “gerekli kişisel bilginin” ne olduğunu tanımlayarak kullanıcı bilgilerini koruyor. Dolayısıyla, 1 Mayıs’tan itibaren, eğer bir hava durumu uygulaması kullanıcıların tanınma bilgilerini isterse, kullanıcılar bunu yetkililere bildirebilecekler.

Elbette, bu belgenin tek başına bu tür uygulamalara son vereceğini düşünmek yanlış olur. Örneğin, bazı uygulamalar daha fazla bilgi toplamak için “çoklu” fonksiyonlar kullanıyor, bu da katı düzenlemeler getirilmesini gerektiriyor. Ancak, bu belge katı düzenlemeler yönünde iyi bir başlangıç.