50 yıl önce, Henry Kissinger Amerika Birleşik ABD yönetimi adına Çin’e gizli ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaret, Çin-ABD ilişkilerinin önünün açılması için büyük önem taşıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugünkü basın toplantısında Kissinger’in gizli Çin ziyaretini değerlendirdi.

Kissinger tam 50 yıl önce Çin ziyareti gerçekleştirdi. Mao Zedong ve Zhou Enlai gibi eski kuşak Çin liderleriyle zamanın ABD Başkanı Richard Nixon ve Kissinger’in ortak çabalarıyla Çin ile ABD arasında yeniden temaslar başlatıldı, ikili ilişkiler onarıldı ve yeni bir sayfa açıldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, son 50 yıl içinde ikili ilişkilerin genel olarak ilerleyip iki halka büyük faydalar getirdiğini, dünya barışı, istikrarı ve refahına önemli katkılarda bulunulduğunu belirtti.

Sözcü, “Bu dönemde tarih bize önemli bir şey öğretti: Çin ve ABD’nin sosyal rejimleri, tarihleri ve kültürel gelenekleri farklı olmasına rağmen, iki tarafın doğru yönde ısrar edip, iki halk ve dünya halklarının ortak çıkarlarından hareket etmesi, karşılıklı saygı, eşitlik ve fikir birliği arama ilkelerini izlemesi halinde, Çin ve ABD barış içinde bir arada yaşamayı, karşılıklı yarara dayalı işbirliğini gerçekleştirebilir” ifadelerini kullandı.

Çin-ABD ilişkilerinin yeni bir tarihi dönemeçte bulunduğuna işaret eden Wang Wenbin, ABD’nin çağın ana akımına ayak uydurarak Çin’le aynı yönde ilerlemesi gerektiğini kaydetti.