CGTN / Daryl Guppy

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Colin Powell, 2003’te Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) kesin bir şekilde “Bugün söylediğim her cümle kaynaklar, sağlam kaynaklar tarafından destekleniyor. Bunlar varsayım değil, size verdiğimiz şeyler salam istihbarata dayalı gerçekler ve sonuçlar.” dedi. En sonuncusu 2020’de New York Times’ta olmak üzere sonradan yapılan röportajlarda, “bunun kendileri hesabına büyük bir istihbarat başarısızlığı olduğunu” kabul etti.

Kitle İmha Silahları Kampanyası 2003’te başlatıldı. Bu kampanya İngiltere Başbakanı Tony Blair ve Avustralya Başbakanı John Howard ve diğerlerini kandırdı. Kampanya daha doğru biçimde “Kitle Kandırma Silahları” olarak tanımlandı.

Şimdi 18 yıl sonra, Başkan Joe Biden aynı istihbarat örgütünü yeni koronavirüsün “insanların virüs bulaşmış bir hayvanla temasından mı yoksa bir laboratuvar kazasından mı” kaynaklandığını araştırmasını istiyor.

İstihbarat örgütlerinin her yerde tehdit bulmaya yatkınlıklarını dikkate alırsak -bu onların varlık nedenidir- sonuç çok muhtemel önceden belirlenmiş bir sonuç olacaktır. Ama bu, bu sonuçların Kitle İmha Silahları ile ilgili sonraki raporlarının gösterdiği gibi doğru olacağı anlamına gelmez. Bu potansiyel olarak, ABD sosyal medya ortamına egemen olan acayip komplo teorilerinin beslediği başka bir kitlesel Kandırma Silahları kampanyasıdır.

The Wall Street Journal kısa süre önce, Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden üç araştırmacının Kasım 2019’da hastanede tedavi olacak kadar hasta oldukları iddialarını yayınladı. Ağır bir kış ortamında, işçilerin hastalık izni alması olağan dışı bir şey değil, ama bu haber laboratuvar kökeni hikâyesine duyulan ilgiyi yeniledi.

YANLIŞ BİLGİLENDİRME KAMPANYASI

Haberde kaynak olarak bir ABD istihbarat raporu gösteriliyor ve bir kişinin bu bilginin, bilgiyi potansiyel olarak önemli olarak tanımlayan ama daha fazla teyidi gerektiğini söyleyen “uluslararası bir ortaktan” geldiğini söylediği belirtiliyor. Laboratuvar sızıntısı teorisi ihtimal dışı diye reddedilirken, Wuhan laboratuvarı araştırmacılarının 2019 Kasım’ında hastaneye kaldırıldıkları haberi bu teoriye yeni bir güç verdi.

Biden soruşturması, yeni keşfedilen, bazı işçilerin mevsimsel gripten hasta olduklarını bildirdikleri gerçeğine dayanıyor. Bu “istihbarat” ne şaşırtıcı ne de ikna edicidir. Bu kendi içinde, önerilen incelemenin sadece ABD’deki Çin karşıtı faaliyet ve politikaya yeni bir dayanak eklenmesidir. Bu, iddianın göz ardı edileceği ya da reddedilebileceği anlamına gelmiyor. Her şeyden öte burası Amerika. Çin laboratuvarı komplosu ulusal bir politikanın temeli olma ve 2003’teki Kitle İmha Silahları hikâyesi gibi, uluslararası politikanın bir parçası haline gelme tehlikeli potansiyeline sahip.

18 yıl önce, şimdi yalanlardan oluşmuş bir döküntü olduğunu bildiğimiz bu yanlış bilgilendirme kampanyası milyarlarca dolar yanlış yönlendirilmiş harcamaya ve binlerce gereksiz ölümü neden oldu. Ne yazık ki, birçok Batılı siyasi lider gizli güvenlik servislerini salıp, onların tehditlere dayanan varsayımlarını destekleyen raporlar vermesindense, dengeli doğru ve gerçeklere dayanan bilgiler vermesini beklediğiniz zaman neler olduğundan ders almayı başaramamış görünüyorlar.

Bu yanlış bilgilendirme kampanyalarına karşı çıkmak için hangi önlemler alınabilir? İlk olarak, inanmamayı askıya almayı reddetmek gerekir. Bu Batılı liderlerin 2003’te nasıl yanlış istihbarat raporları ile kandırıldığını ve bazı istihbarat servislerinin bunlara nasıl göz yumduklarını yakından incelenmeyi gerektirir.

İkincisi gerçekleri araştırmak için gerçekten bağımsız bilimsel soruşturmacılar atamak ve bu gerçekleri bağımsız ve tarafsız olarak bildirmektir. BM silah denetçilerinin raporu 2003’te Colin Powell ve siyasi efendilerini tarafından reddedildi. BM’nin bağımsız yetkisine saygı duymak şarttır ve bu bütün oyuncuların desteğini gerektirir.

BÜTÜN AKTÖRLER BİLİMSEL AÇIKLIĞA BAĞLI OLMALI

Üçüncü görev, yerleşik şüphecilik mekanizmalarına sahip olan liberal demokrasilere düşüyor. Bunlar bu Biden soruşturmasının her türlü sonucunu eleştirel olarak incelemeyi üstlenmek zorundadır. Bunu Wikileaks gibi örgütler yapabilir ve bu kınanmak yerine memnunlukla kabul edilmelidir. Dünya istihbarat dayalı raporların eleştirilmeden kabulünün tekrarlanmasına dayanamaz. Bu dikkatli biçimde hazırlanmış bir anlatıya karşı direnmek için eleştirel bir medya, iş dünyası liderliği ve siyasi güç gerektirir.

Dördüncüsü, bütün aktörlerin bilimsel açıklığa gerçekten bağlı olmasıdır. Herhangi bir kaynağın yapacağı üstünü örtme ve veya veri manipülasyonu sadece aldatma anlatısına ve komploya hizmet eder ve Covid-19 gibi bir salgının yeniden çıkmasını önlemek için gereken önlemlerin alınmasını engeller.

Geçmiş performansına dayalı olarak, Biden’ın önerdiği soruşturmanın doğasının gerçeği ortaya çıkarmaktan çok karartacağını öngörmek talihsiz bir sonuçtur. Küresel sağlık ve ortak bir tehditle ilgili daha fazla soruşturma memnunlukla karşılanır ama bu soruşturma bağımsız olmak ve küresel bilimsel topluluk tarafından yürütülmek zorundadır.  Ancak Powell’ın hayaleti Biden’ın istihbarat örgütünün ortaya çıkaracağı herhangi bir raporun hakikatinin peşini bırakmıyor.