Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Okula gidemeyen kız çocuklarının eğitimiyle ilgili bütün ihtiyaçlarını CHP olarak karşılayabiliriz.” dedi.

CHP’den yapılan açıklamaya göre, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Türkiye’nin 7 bölgesinden emekçi kadınlarla video konferans yöntemiyle bir araya geldi.

Programda, kadınların taleplerini ve sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu, çözüm önerilerini anlattı.

Kadınların haklarını talep edebilmesi için demokratik ortamın buna müsait olması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“İnsan Hakları Eylem Planı açıklıyorlar. Toplumsal cinsiyet eşitliğinden söz ediyorlar. Ondan sonra 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadınlar Beyoğlu’na çıkamaz, kadınlar yürüyüş yapamaz. İnsan hakları birdenbire unutuldu mu? Biz erkekler olarak unutsak da kadınların unutmaması gerekiyor. Biz göz ardı etsek bile kadınların göz ardı etmemesi gerekiyor. Kadınlar sadece kendileri için değil, okula gitmeyen, siyasal bilinci gelişmeyen kadınlar için de konuşmak ve mücadele etmek zorundadır.”

Partisinin belediye başkanlarına yoksul mahallelerden başlamak üzere her mahallede kreş açmaları yönünde talimat verdiğini belirten Kılıçdaroğlu, çok sayıda belediyenin bu çalışmaları yaptığını ve yapmaya devam ettiğini vurguladı.

“KIZ ÇOCUKLARININ EĞİTİMİYLE İLGİLİ İHTİYAÇLARINI KARŞILAYABİLİRİZ”

Kılıçdaroğlu, kız çocuklarının eğitimin çok önemli bir konu olduğunun altını çizerek, “Okula gidemeyen kız çocuklarının eğitimiyle ilgili bütün ihtiyaçlarını CHP olarak karşılayabiliriz. Türkiye’nin neresinde olursa olsun eğer bir kız çocuğu okula gitme konusunda bir sorunla karşılaşıyorsa, bilgisayarı, ayakkabısı, montu, çantası ne ihtiyacı varsa tamamını kadın kollarımız karşılayacak. Yeter ki bize haber verilsin.” ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu, ihtiyaç sahibi kadınların yaşam koşullarını iyileştirmek için Aile Destekleri Sigortası’nı önerdiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 102 sayılı Sosyal Güvenliğin Sözleşmesi’nde öngörülen dokuz sigorta çeşidi var. Ülkemizde sekizi uygulanıyor, Aile Destekleri Sigortası da bunlardan dokuzuncusu. Bu sigorta ile geliri olmayan veya geliri belirli bir rakamın altında kalan ailelere sosyal devlet doğrudan nakit desteğinde bulunuyor. Sosyal devlet dediğimiz kurumun, ihtiyaç sahibi ailelere her ay belirli miktarda bir gelirin güvencesini vermesi lazım. Aile Destekleri Sigortası’nın özü bu. Ailenin hiç geliri yoksa o aileye asgari ücret kadar bir gelir verilmeli, eğer asgari ücretin altında geliri varsa devlet bu rakamı asgari ücrete kadar tamamlamalı. Bu, ailede kadının banka hesabına para yatacak ve kadın gidip bu parayı çekecek.”

Partisinin “Siyasette Eşit Temsil”e dair kanun teklifi hazırladığını anımsatan Kılıçdaroğlu, 400’e yakın kadın örgütünün görüşleri alınarak hazırlanan teklifte milletvekilliği ile yerel seçimlerde yüzde 50 cinsiyet kotasının uygulanması ile 8 Mart’ın tatil olmasının öngörüldüğünü aktardı.

Programda, Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Genel Başkan Yardımcıları Gamze Akkuş İlgezdi, Lale Karabıyık, Gökçe Gökçen ve Gülizar Biçer Karaca ile Genel Sekreter Selin Sayek Böke de yer aldı.