CGTN / Keith Lamb

Sık sık komplo gerçeğinin Batı sisteminin merkezinde yer aldığını söylüyorum. Örneğin, özgür bir medyamız var ama bir avuç oligark rafından tekel yapıldı. Sonra dünyanın öbür ucundaki başkalarına saldırırken evde özgürlüğümüzü savunuruz.

Benzer şekilde, Covid-19 söz konusu olduğunda, komplo teorilerine rağmen komplo eksikliği yoktur. Eski Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Çin’i suçladı, ancak tersine virüsün o kadar ciddi olmadığını öne sürdü. En azından Çin’de alınan bir nevi “baskıcı” önlemleri maruz görecek kadar ciddi değil. Bu “baskıcı” önlemler, büyük nüfusları karantinaya almayı ve testi pozitif çıkanların hareketini izlemeyi içeriyordu. Bu baskıcı anlatı, yukarıda bahsedilen oligarklar tarafından kontrol edilen Batı medyası tarafından pazarlanan baskın anlatı olmuştur.

Çin’deki karantina sırasında, birkaç yerde bulundum. Aslında organize, canlı, birleşik ve sorumlu sıfatlar, 2020’nin başlarında Çin’deki koşulları tanımlamak için daha uygun sıfatlardır. Çin’i suçlama histerisi susturulduğundan beri, Batı’daki bazılarının ruh hali yabancı düşmanı suçlamaktan evde güvensizlik göstermeye döndü. Örneğin, protestocuların maske takmayı reddettiği Avrupa başkentlerinde sürekli karantina karşıtı protestolar yapıldı.

Bazı protestocular, Covid-19’un Batılı seçkinlerin boşa gitmesine izin vermeyeceği bir kriz olduğuna inanıyor. Bu nedenle, pandemi veya bazıları tarafından “plandemi” olarak adlandırılan şey, topluma, aksi takdirde uygulanması yıllar alacak kapsamlı değişiklikler getirmek için bir bahane sunar. Bunlar, oligark sınıfı için kârı ivmelendiren çevrim içi alışverişi artırmak için tüketim alışkanlıklarını dönüştürmeyi içerir. Evden çalışma ve eğitim, sonunda daha fazla ekonomik verimliliğe yol açacaktır. Daha sonra Covid-19, hükümetlerine güvenmeyen isyankâr Batılı nüfusları disipline etmek için bir bahane sunuyor.

Doğrusu, birinci paragrafta bahsedilen sistemik çelişkiler dikkate alındığında, bu şüphecilik anlaşılabilir bir durumdur. Dahası, oligarşik kontrollü medya çarpıtmayla doluysa, insanlar kaçınılmaz olarak söylentilere ve alternatif medya kaynaklarına yönelirler. Benim durumumda, pek de iyi olmayan birkaç şey yaşadım. Bir operasyonun ardından vefat eden yaşlı bir kadının Covid-19’dan öldüğü açıklandı. Fakat, her iki Covid-19 testi negatifti. Daha sonra hemşire olan bir komşu, hastanelerin normal bir şekilde çalıştığını ve bunun bir kriz anlatısına uymadığını ortaya çıkardı.

ÇİN’İ SUÇLAMA HİSTERİSİ

Elbette bunlar sadece kişisel deneyimlerdir, bu yüzden bunlardan daha kaç tane olabilir? Dahası, bunlardan çok fazla yapmak, “komplo teorisyeni” olarak alçakça etiketlenmeye yol açar. Bununla birlikte bu etiketle yalnız kalmam. Bazıları Covid-19 aşısını olmayacak, çünkü onlar bu aşıların mikroçipli olduğuna veya muhtemelen zarar verecek başka kötü amaçları olduğuna inanıyorlar. Bu kulağa saçma geliyor, ancak durumun neden böyle olacağına dair argüman kapitalist sistemlerde güvensizliğe indirgeniyor. Burada insanlar, sadece sermaye birikiminin bir tamamlayıcısıdır. Yani toplum insan merkezli değildir.

Sonuç olarak, kâr birikimi için artı olarak görülenlerin ölü olması ya da en azından kontrol altında tutulması daha iyidir. Ek olarak, daha önce de belirtildiği gibi, kısmen medyadaki çarpıklıklar nedeniyle vatandaşlar ile hükümetler (sermaye tarafından kontrol edilen) arasındaki güven bozuldu.

Saçma diyorum ve Batı’da alternatif medyayı okumayanların çoğu da aynı fikirde olacaktır. Ancak ana akım medyayı aynı anda takip eden aynı dürüst vatandaşlar, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde kimyasal yöntemlerle “soykırım” yaptığına ve Uygurların köleleştirilmesine içtenlikle inanıyorlar. Aslında, çılgınlık sınırına rağmen, Christian Daily’den gelen iddialar inandırıcıysa, Covid-19 aşısını almadan önce dikkatli olmak için gerçekten iyi bir neden var. Bir Alman huzurevinde çalışan bir sağlık görevlisi ihbarcı yakın zamanda yaşlı sakinlerin Pfizer aşısı yaptırdığı gizli çekilmiş bir videoyu yayınladı. Görüntülerde, bir kısım askerden oluşan bir sağlık ekibi tarafından zorla aşılanan, dehşete düşmüş sakinleri, 2. Dünya Savaşı’ndan bazı gaziler yer alıyor. İlk aşıyı yapılan 31 kişiden yedisi aşıdan hemen sonra acı içinde öldü ve bir diğeri ölümün eşiğinde. Muhbir, ikinci aşıyı alan 21 kişinin de durumlarında sürekli bir değişiklik olduğunu söylüyor. Aynı kişi, endişe verici bir şekilde, bu ölümlerin münferit bir vaka olmadığını, ancak diğer bakım evlerinde de gerçekleştiğini söylüyor. Christian Daily raporu ayrıca İspanya’da bir huzurevinde aşılamanın ardından 46 yaşlı kişinin öldüğünü belirtiyor. Bunlar ciddi iddialar, yine de skandaldan beslenen ana akım Batı basını, bu yerel sızıntı konusunda sessiz kalıyor. Bu nedenle, en azından bir sessizlik komplosu ve muhtemelen elimizde daha da kötü bir komplo var.

Bu iddialar ve videolar gerçekse (ve her zaman açık fikirli olursam), o zaman en kötü ihtimalle, bakım evlerinde yetersizlik ya da komplo kurma nedeniyle yaşlılara karşı soykırım sayılacak on binlerce ölüm olabilir. Bu ölümler ve bunlarla ilgili haber yapmama, kapitalist toplumlardaki insanların, aynı zamanda ana akım medyayı da kontrol eden elit sınıfın kâr birikimine yalnızca tamamlayıcı olduğu anlatısını daha da besliyor. İstihdam rakamlarının artması ve teknolojinin pek çok mesleği gereksiz kılmak üzere olmasıyla, bu ideoloji en hafif tabirle rahatsız edici.