Etiyopya, Mısır ve Sudan arasında krize yol açan Hedasi Barajı’yla ilgili Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin (KDC) başkenti Kinşasa’daki görüşmeler, herhangi bir ilerleme olmadan sona erdi.

Etiyopya, Mısır ve Sudan, sekteye uğrayan müzakerelerin ardından Afrika Birliği himayesinde KDC’nin başkenti Kinşasa’da tekrar masaya oturdu.

Sudan Sulama ve Su Kaynakları Bakanlığı, Etiyopya’nın inatçı tavrı nedeniyle görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı.

Sudan’ın, görüşmelerde Etiyopya’nın barajın dolumu ile ilgili tek taraflı uygulamalarının neden olacağı tehlikelere vurgu yaptığını belirtilen açıklamada, “Etiyopya’nın uzlaşmaz tutumu, Hartum’a, uluslararası hukukun garanti altına aldığı şekilde ülkesinin ve halkının güvenliğini korumak için muhtemel tüm seçenekleri düşünmeyi zorunlu kılıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Afrika Birliği’nde dönem başkanlığını devralan Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin davetiyle başkent Kinşada’da 3 Nisan’da başlayan görüşmelerde Hedasi Barajı’yla ilgili üç ülke arasında uzmanlar ve bakanlar düzeyinde görüşmeler yapılmıştı.

HEDASİ BARAJI ANLAŞMAZLIĞI

Mısır, Etiyopya ve Sudan arasındaki müzakerelerde anlaşmazlıklar nedeniyle 10 yıldır sonuç alınamıyor.

Baraj, Mavi Nil suları üzerine Sudan-Etiyopya sınırına yakın bir bölgede inşa ediliyor.

Elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 90’ını hidroelektrik santrallerinden sağlayan Etiyopya, Afrika’nın en büyüğü olacak Hedasi Barajı ile enerji açığını kapatmayı ve komşu ülkelere elektrik satmayı amaçlıyor.