China Daily

Çin Devlet Konseyi üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin pazartesi günü Çin-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İlişkileri Lantin Forumu’nda yaptığı konuşma, Beijing’in ikili ilişkiler konusundaki görüşlerinin özeti ve ABD’li politikacıların “yanlış algılamalar duvarını” yıkmak için bir öneri olarak görülmelidir.

Joe Biden yönetiminin göreve başlamasının üzerinden bir aydan fazla bir zaman geçti. Ama iki ülkenin birbirleri ile konuşmaktan ileri gitmediği izlenimi var.

Ancak, iki ülkenin dışişleri bakanlarının bu ay başındaki telefon görüşmesi iki ülke arasındaki rakipliğin teyit edilmesi olarak görülse de, konuşmanın samimiyet, derinlik ve kapsamı her iki tarafın da ilişkilerinin iyileştiğini görmek istediği ve ortam kaygan olsa da bu yönde ortak çaba gösterdikleri mesajını vermelidir.

Biden, Barack Obama yönetiminde ABD Başkan Yardımcısıyken iki ülke arasında değişik iletişim kanalları kurumsallaştırılmıştı ve bu kanalların karşılıklı güven ile anlayışın güçlendirilmesinde oynadıkları önemli rolün farkında olmalıdır.

Değişik düzeylerdeki diyalog mekanizması ikili ilişkilerin iki kilit direğinden birini oluşturur. Diğeri ise her iki ülke için somut yararlar sağlayan ekonomik ve ticari iş birliğidir.

ÇİN VE ABD ARASINDA YENİ İLETİŞİM KANALLARI AÇILMALI

Bu nedenle Wang konuşmasında diyaloğun hızlandırılmasının önemini vurguladı. Çin-ABD ilişkilerinin serbest düşüşe geçmesinin asıl nedenlerinden birinin önceki ABD yönetiminin bütün düzeylerde iletişimi kesme kararı olduğunu vurgulayarak, Wang, ikili ilişkilerin anlaşmazlıklar tarafından belirlenmemesi için ABD’nin diyaloğu yeniden başlatmasını istedi.

Bu amaçla, değişik Çin Yeni Yılı öncesinde iki ülke devlet başkanlarının, yollarının bir kavşağa ulaştığını belirttikleri telefon konuşmasının gereğini yerine getirmek için değişik alanlarda ve değişik düzeylerde diyalog mekanizmaları yeniden çalıştırılmalı ya da kurulmalıdır.

Geride kalan dört yılda olanlar Biden yönetimine samimi bir diyalog olmadan yanlış algıların orta çağını ve yanlış hesaplama riskinin daha da büyüyeceğini hatırlatmalıdır. Geçen ayların gösterdiği gibi, görüşlerini birbirine iletmek için çok taraflı platformlar ve olaylardan ne kadar yoğun biçimde faydalanırlarsa faydalansınlar, bunun doğrudan diyaloğun yerine geçmeyeceğini gösterdi.

Yeni iletişim kanallarını açarak ve yeniden açarak, iki taraf farklılıklarını gidermek için kolaydan zora ilerleyen bir yaklaşım gösterebilir. Bunun faydaları, iyi devletten devlete ilişkilerin kilidi olan halktan halka dostluğu yeniden kurulmasına yardımcı olabilir. Önceki yönetimin düşmanca söylemi ve aşındırıcı politikaları bir dostluğu “zehirledi.”

Karşılıklı saygı herhangi bir dostluğun ön şartıdır. Wang’ın ifade ettiği üzere, görgülü bir beyefendi başka birinin tabağındaki yemeğe bıçağını ve çatalını sokmaz. Şimdi ABD yönetiminin, iki tarafın medeni bir konuşma yapması için masayı yeniden düzenlemesine yardım etmesinin zamanıdır.