Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Atlı, Kore yarımadasındaki son gelişmeleri değindirdi.

Kore meselesinin uluslararası gündemden düşmüş gibi olduğunu fakat kısa süre önce yaşanan gelişmelerle hızlı bir şekilde uluslararası kamuoyunun gündemine geleceğini belirten Altay Atlı, “Salı günü bütün dünyayı ilgilendiren bir gelişme oldu. Kuzey Kore üst düzey yetkilisi Kim Yong-chol’un ‘Eğer Amerikalılar bizim iyi niyetimize düşmanca eylemlerle karşılık verilerse ve iki Kore arasındaki ilişkilerin gelişmesi için oluşan fırsatların ziyan edilmesine yol açarlarsa bunu hesabını veriler’ anlamında bir açıklaması oldu. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-Jong’un da açıklamaları oldu ve ‘Eğer askeri tatbikatlar karşısındaki uyarılarımız dikkate alınmazsa Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), Güney Kore’de çok daha ciddi güvenlik tehdidiyle karşı karşıya kalacaktır.’ ifadelerini kullandı. Yani açık bir şekilde tehditkâr bir durum var burada.” dedi.

İKİ TARAF DA KARŞI TARAFIN ADIM ATMASINI BEKLİYOR

Konunun tıkanmasının, çözüme kavuşamamasının nedeninin her iki tarafın da ilk adımı diğer taraftan beklemesi olduğuna vurgu yapan Atlı, “ABD, Kuzey Kore’ye ‘nükleer silahlardan vazgeçin, ondan sonra biz normalleşmeye yavaş yavaş geçeriz. Bu nükleer silahlar, tehditler varken normalleşme olmaz.’ diyor. Kuzey Kore de diyor ki, ‘Normalleşmeye ilk önce bir başlayalım. Ondan sonra elimizde güvence olan bu silahlardan vazgeçelim.’ İki taraf da bu tutumunda ısrar ettiği zaman somut adım atılamıyor.” diye konuştu.

KORE MESELESİNDE ÇİN’İN KONUMU ÇOK ÖNEMLİ

Akademisyen Altay Atlı, Kore konusunda Çin’in konumunun çok önemli olduğunu ve çok önemli olmaya da devam edeceğini belirterek şunları söyledi:

“Kuzey Kore tarafından açıklamalar yapılırken aynı günlerde Çin ile Güney Kore arasındaki ilişkilerin 29. yılı nedeniyle kutlamalar yapılıyordu. Çin’in Seul’deki büyükelçisinin bir açıklaması oldu; ‘İki Kore arasındaki ilişkiler en hızlı şekilde geliştirilmeli. Çünkü sonuçta her iki tafta aynı halkın temsilcileridir.’ Çin’in ortaya koyduğu önerinin şöyle de bir adı var; ‘İki hat üzerinden paralel olarak gelişim’, bir taraftan Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması diğer taraftan da ABD ile Kuzey Kore arasında görüşmelerin devam ettirilmesi. Bir yandan Kuzey Kore’nin nükleer testleri ve füze denemelerine son verilirken, diğer yandan da ABD ile Güney Kore arasındaki askeri tatbikatların sona erdirilmesi, bunlara paralel olarak yapılması. Açıkçası, Çin’in önerisi kulağa çok doğru geliyor.”