CGTN / Tom Fowdy

Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) Devlet Başkanı Moon Jae-in, 21 Mayıs’ta Washington’da Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ile bir araya gelerek iki ülke ilişkilerini ve Pyongyang odaklı ittifakı yeniden teyit etti. İki taraf, “Kore Yarımadası’nın tamamen nükleer silahlardan arındırılması ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore-DPRK)  nükleer ve balistik füze programlarını ele alma niyetlerini” ilerletme konusunda anlaştılar.

İki ülke, Donald Trump ile Kim Jong Un arasındaki sıcak zirvelere rağmen önceki yönetimin başaramadığı bir şey olan, “somut bir ilerleme sağlamak için DPRK ile diplomasiye açık olacak ve onu keşfedecek ayarlanmış ve pratik bir yaklaşım” benimseme sözü verdi.

Amerika’nın DPRK meselesinde ilerleme kaydedememesindeki asıl başarısızlığı, yaptırımlara ilişkin herhangi bir potansiyel taviz karşılığında Pyongyang’ın kendi güvenlik çıkarları açısından uzun zamandır kabul edilemez bulduğu bir pozisyon olan sıfır toplamlı, tek taraflı nükleer silahlardan arındırma konusundaki ısrarıdır.

DPRK, ABD ile ilişkilerini iyileştirme konusunda isteksiz olmasa da, nükleer programı ulusal olarak varlığını sürdürmeye eş değer olarak görülüyor ve müzakerelerde sahip oldukları tek kaldıraç ve bunu sürdürmek için bedeline katlanmaya hazırlar ki, bu da onları aşırı derecede baskıya yatkın olmayan yapıyor. Trump’ın nükleerden tamamen arınma konusundaki tavizsiz ısrarı, 2019’un başlarında iki lider arasındaki Hanoi Zirvesi’ne zarar verdi ve o zamandan beri ilerleme kaydedilmedi.

Amerika bu doğrultuda, Nisan 2018 Panmunjom Deklarasyonu’nda belirtilmesine rağmen Güney Kore’nin Koreler arası barış inisiyatiflerine ve projelerine katılmasına izin vermeyi reddederek barışın ilerlemesini ve nükleer silahlardan arındırma adımlarını engelledi. Bu, Seul’ün ellerini bağladı, onları uluslararası süreçte bir yolcu yaptı ve daha sonra bir onaylamama işareti olarak 2020’de Koreler arası irtibat bürosunu yok eden Pyongyang’ı öfkelendirdi.

Moon’un başkanlığı uzun zamandır Kaesong Sanayi Kompleksi’ni yeniden kurmayı, salgın sona erdiğinde Koreler arası turizm projelerini ve benzer şekilde diğer ekonomik faaliyetleri yeniden canlandırmayı, entegrasyonu bir güven ve barış inşası girişimi olarak kullanmayı hedefledi. Bu durumda, DPRK’nin nükleer meselesini ileriye götürmenin açık yolu, basitçe retorik değil, Pyongyang’a stratejik olarak kabul edilemez, sıfır toplamlı talepler dayatmadan somut sonuçlar elde etmeyi amaçlayan pragmatik teşvikli uzlaşmadır. Yaptırımların hafifletilmesi karşılığında Yongbyon nükleer tesisinin kapatılmasıyla ilgili eski ulusal güvenlik danışmanı John Bolton tarafından zayıflatılan orijinal Trump dönemi anlaşması, bir başlangıç ​​noktası için iyi bir şablon olmaya devam ediyor.

YENİ VE DAHA ADİL BİR YAKLAŞIMIN ZAMANI GELDİ

Washington, DPRK’nin nükleer gelişimini mevcut kapasitesiyle sınırlandıran ve genişleme alanına geri dönen bir anlaşmaya aracılık etmelidir. Ancak bu, hızlı hareket eden bir çubuktur. Kim Jong Un, aksi takdirde ülkenin kapasitesini ve silahlarını geliştirmeye devam edeceğini ve ABD’nin konumundan memnun kalmazsa denemelere veya provokasyonlara girebileceğini gösteren diplomatik sinyaller gönderdi.

Aynı şekilde ABD, Güney Kore’yi Çin karşıtı bir ittifaka zorlamaya devam ederse, Kore Yarımadası’ndaki barış ve istikrar da bozulabilir. Washington’daki iki liderin ortak açıklaması, daha önce Japonya ile yapılan açıklamanın aksine, Beijing’e doğrudan seslenmedi. Bununla birlikte, Biden’ın Seul’e yönelik bir dizi Çin karşıtı meseleyi geçiştirmeye çalıştığı ve onları Güney Çin Denizi’nden, Taiwan Boğazlarından ve “özgür ve açık Hint-Pasifik’ten” bahsetmeye ittiği fark edilebilir.

Gündem bellidir, ABD’deki önde gelen dış politika yorumcuları ve düşünce kuruluşları, Güney Kore’nin “taraf tutması” için baskı yapıyor. Bununla birlikte, Çin-Güney Kore’nin stratejik ortaklığı, DPRK meselesinde barış, güvenlik ve koordinasyonun yanı sıra güçlü bir ekonomik ilişkinin korunması için önemli olmaya devam ediyor.

ABD’nin Seul’ü Çin karşıtı “QUAD” gruba yönlendirmeye çalışması büyük riskler doğuracaktır. Kore Yarımadası, hem Çin’in hem de Güney Kore’nin çıkarlarını baltalayacak bir durum olan Seul ile Washington’ın Pyongyang ve Beijing’e karşı çıktığı Soğuk Savaş dönemine geri dönemez ve dönmemelidir.

Beijing ve Seul, gelecek yıl eski Soğuk Savaş rekabetlerini ortadan kaldıran ve ortak barış ile refahı teşvik eden bir ortaklık olan ilişkilerinin 30. yılını kutlayacak. Daha sonra Çin ve Güney Kore’nin ilişkileri yeniden kurmak, eski anlaşmazlıkları aşmak ve kendi ikili ticaret ilişkilerini geliştirmeye odaklanmak için harekete geçmesi önemlidir.

Nihayetinde, DPRK meselesi, diyaloğu özüne yerleştiren açık, pragmatik ve çok taraflı bir yaklaşımla ve ister Pyongyang ister Beijing açısından olsun, sıfır toplamlı bir oyun haline getirmekten sakınan bir şekilde ele alınmalıdır. Tüm ülkeler, barış, istikrar ve karşılıklı saygının sağlanması ortak hedefi doğrultusunda birlikte çalışmalıdır. DPRK’nin kendi egemenliği konusunda gerçek endişeleri var ve onları boyun eğmeye zorlama veya susturmaya teşebbüs etme şeklindeki uzun süredir devam eden tutum sonuç vermedi. Yeni ve daha adil bir yaklaşımın zamanı geldi.