CRI Türk Dış Haberler Merkezi

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki tansiyon, diyalog süreci üzerinden artmaya devam ediyor.

Kuzey Kore, Joe Biden yönetiminin kendileri “ciddi bir tehdit” olarak tanımlamasını “düşmanca” bir tavır olarak yorumlayarak, ABD’nin “diplomasiyi’ düşmanca eylemlerini örtbas etmek için kullandığını söyledi. “Modası geçmiş Soğuk Savaş zihniyeti içerisinde hareket ediyorlar” ifadelerine yer verilen açıklamada Biden yönetimi sert bir şekilde eleştirildi.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN “DİPLOMASİ” YANITI

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, pazartesi günü bir araya geldiği Güney Kore Dışişleri Bakanı Chung Eui-yong ile yaptığı ikili görüşmede, Kuzey ile ilişkilerde bölgesel iş birliğine dikkat çekti. Blinken, Kuzey Kore ile pratik bir zeminde buluşmak için karşı tarafın diplomasiye angaje olması gerektiğini belirterek, “Kuzey Kore’nin ne söylediğini değil, önümüzdeki günlerde ve aylarda gerçekte ne yaptığını da göreceğiz. Ama bizim, diplomasi odaklı net bir politikamız var.” dedi.

“ABD, JAPONYA’YI SÜREÇTE TUTMAK İSTİYOR”

Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi ile de görüşen Blinken, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması için bölgesel iş birliğine olan ihtiyacı bir kez daha vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcücü Ned Price,”Bakan Blinken ve Bakan Motegi, Kuzey Kore’nin nükleer ve balistik füze programları hakkındaki endişelerini paylaştılar ve bu sorunları ABD-Japonya-Güney Kore’nin Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılmasına yönelik üçlü iş birliği yoluyla ele alma ve çözme taahhütlerini yeniden teyit ettiler.” diyerek sürecin Japonya ittifakı ile sürdürülmesine dikkat çekti.

ÇİN’İN BM BÜYÜKELÇİSİ’NDEN “AŞIRI BASKI” UYARISI

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Zhang Jun, ABD Dışişleri Bakanlığı Başkan Joe Biden’ın Kuzey Kore’ye yönelik politikasının Pyongyang’ın nükleer programını durdurmaya ve Kore Yarımadası’nı nükleer silahlardan arındırmaya çalışmak için “aşırı baskı” yerine diplomasi ve diyaloğa daha fazla önem vermesini umduğunu ifade etti. Zhang Jun, Çin’in ABD politikasının gözden geçirilmesinin hem nükleer meseleye hem de barış ve güvenlik meselesine eşit önem vereceğini umduğunu söyledi.

Zhang, “Güvenlik ve barış meselesini doğru bir şekilde ele almadan, nükleer silahlardan arındırma çabaları doğru bir ortama sahip olmayacaktır.” açıklamasında bulundu.

Mevcut durum hakkında değerlendirmelerde bulunan Çinli diplomat şunları kaydetti:

“Sert sözler duyuyoruz ve belirli bir düzeyde bazı gerginlikler görüyoruz, ancak genel olarak durum sabit kalmaktan öteye geçmiyor. Bundan sonra ne yapmaları gerektiği konusunda gerçekten ciddi düşünmeleri gerekiyor. Özellikle durumu daha da kötüleştirebilecek herhangi bir eylemde bulunmaktan kaçınmaları gerekli. Tüm çabalar, diyaloğu sürdürme, daha fazla çaba sarf etme ve birbirlerine doğru yürüme yönünde gitmelidir. Aksi takdirde, aşırı baskı veya sadece baskı uygulayarak kalıcı bir çözüm bulma olasılığını görmüyorum.”