Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Korgas sınır kapısından geçen 6 yıl içinde toplam 19 bin 526 Çin-Avrupa yük treni seferi gerçekleştirildi, böylece günlük sefer sayısı 18’in üzerine çıktı. Tren hatlarının sayısı 29’u buldu. Bu hatlar, Çin’i 18 ülkenin 45 kentine bağlıyor.

Çin Demiryolu İdaresi Urumçi Şubesi’nden edinilen bilgiye göre, Korgas’ta 19 Mart 2016’da ilk Çin-Avrupa yük treni seferinin başlatılmasından bu yana 6 yıl boyunca tren hatlarının sayısı yıldan yıla arttı. Taşınan yükler arasında konfeksiyon ürünleri, elektronik eşyalar, makine parçaları dahil 200’den fazla çeşit ürün yer alıyor.

Çin-Avrupa yük treni seferleriyle Xinjiang’ın hindistan cevizi ve domates salçası gibi ürünleriyle günlük eşya, makineler ihraç edilirken, dönüşte şarap ve çikolata gibi ürünler Çin’e getiriliyor. Bu sayede Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerin ekonomisine katkılar sağlanıyor.

Öte yandan, Korgas Gümrük İdaresi’nden yapılan açıklamaya göre, bu yılın ilk iki ayında gerçekleştirilen ithalat ve ihracat hacmi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,9 arttı.