Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Kamil Erdoğdu’nun hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Eski bayramların vazgeçilmez armağanlarından pamuklu mendillerin sadece Türkiye’de değil Avrupa’da bir gelenek olduğunu belirten Özkan, “Büyükannelerin özellikle bayramlarda vazgeçilmez hediyeleridir, pamuklu mendiller. Birbirinden güzel hoş desenlere sahip mendiller özenle katlanıp arasına para ya da çeşitli hediyeler sıkıştırılıp çocuklara armağan edilirdi. Son yılarda bu geleneğin kullanımı düştü. Yeni kuşak bu gelenekten habersizdi ama yine de bu gelenekten vazgeçmeyenler de vardı ta ki koronavirüs hayatımız girene kadar. Koronavirüs bütün alışkanlıklarımızı değiştirdi. Salgından sonra pamuklu mendiller yerine kâğıt mendiler ve ıslak mendiller hayatın vazgeçilmezleri arasına girdi. Avrupa genelinde pamuklu mendil satışlarında ciddi bir düşüş yaşandı. Uzmanlara göre, bu mantıklı bir durum. Çünkü bakteri ve virüslerle dolu bir kumaş parçasını sürekli ağzınıza getirip kokluyorsunuz, burnunuza sürüyorsunuz cebinize koyuyorsunuz ve bunu tekrar çıkarıyorsunuz. Sonra da mendili tuttuğunuz ellerinizle insanlarla tokalaşıyorsunuz ya da başka yerlere dokunuyorsunuz ve mikroplar ile bakterileri farkında olmadan başka yerlere yayıyorsunuz, diyorlar. Bu nedenle pandemi döneminde pamuklu mendil satışlarının düşmesinin akıllıca olduğunu söylüyorlar. Belçika Endeks Komitesi de son yaptığı çalışmalarda pamuklu mendilleri endeksten çıkarma kararı almış. Çünkü artık eski çekiciliği ve kullanımı yok. Bu nedenle de ne enflasyonu etkiliyor ne de insanların sürekli tükettiği maddeler arasında yer alıyor. Artık tarihin eski raflarına gönderilmesi gerektiğini düşünüyorlar.” diye konuştu.

TAVUK YIKANMADAN PİŞİRİLMELİ

Gazeteci Yusuf Özkan yıllardır tartışılan “Tavuk eti pişirilmeden önce yıkanmalı mı yıkanmamalı mı?” konusunda Avrupa gıda güvenliği uzmanlarının görüşlerini derleyerek şunları söyledi:

“Avrupa gıda güvenliği uzmanlar, ‘Tavuk etini pişirmeden önce kesinlikle yıkamayın.’ diyorlar. Uzmanlara göre, ‘tavuk etini temizleyerek bakterilerden arındırabilirsiniz. Ancak bu bakteriler tezgâh ve lavabolar başta olmak üzere mutfağın birçok yerine yayılabilir. Bu daha tehlikeli bir durum. Çünkü yıkandığında tavuğun üzerindeki mikroorganizmalar azalır ama mutfağın geri kalanında çok daha fazla mikroorganizma üreyebilir. Bunu kesinlikle yapmayın’ diye uyarlıyorlar. Tarım konusunda çalışmaları ile bilinen Hollanda’daki Wageningen Üniversitesinden Gıda Mikrobiyoloji Profesörü Marcel Zwietering de aynı uyarıyı yapıyor ve özellikle çapraz bulaşmadan bahsediyor. Çare olarak da tavuğun yıkanmadan pişirilmesini öneriyor. Çünkü 75 derece sıcaklıkta tavuktaki bakterilerin mikroorganizmaların öldüğüne dikkat çekiyor. ‘Pişirmek yeterli yıkayarak riski daha da artırabilirsiniz’ diyor. Profesör Zwietering, sebzelerin su ile mi yoksa sirke ile yıkanmalı konusundaki tartışmalar için de ‘Sebzeleri seviyorsanız sirke ile yıkayabilirsiniz ama sebzeleri suyla yıkamanızı kesinlikle tavsiye ederim. Çünkü sebzelerdeki istenmeye maddeler ve bakteriler için su yeterli, ek bir şeye gerek yok.’ görüşünde.”