Gazeteci Yusuf Özkan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve Avrupa gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Koronavirüs salgınının toplumsal yaşamda büyük değişliklere neden olduğunu belirten Yusuf Özkan, “Salgın Avrupa’da komşu kavgalarının artmasına yol açtı. Özellikle ‘beyaz yakalılar’ olarak adlandırılan kesimin salgın boyunca kapanma döneminde evden çalışması bu sorunu artırdı. Suç Önleme ve Güvenlik Merkezi verilerine göre, Hollanda’da salgın öncesinde 2019 yılında rapor edilen toplam komşu kavgası yaklaşık 2 bin 500 civarındaydı. Ancak kapanma döneminde bu rakam 20 binin üzerine çıktı. Avrupa genelinde özelliklede Batı Avrupa ülkelerinde benzer durumlar gerçekleşiyor. Çünkü insanlar özellikle evden çalışmaya başladıktan sonra komşularının seslerine daha duyarlı hale gelmeye başladılar. Küçük suçlar olduğu içinde mahkeme gidilmeye gerek duyulmuyor. Bu nedenle insanları barıştırıp, sorunun daha büyümemesi için mahalle arabulucuları ya da polis ekipleri görev yapıyor. Bu da arabulucuların ve polis ekiplerinin iş yükünü artırmış durumda. Özellikle çocuklu ailelerin yaşadığı bölgelerde bu faaliyetler çok yoğun.” diye konuştu.

SİVRİSİNEKSİZ BİR DÜNYA MÜMKÜN MÜ?

Gazeteci Yusuf Özkan “sivrisineksiz bir dünya mümkün mü?” sorusuna cevap arayan Hollandalı bilim insanı Bart Knols’un çalışmaları için ise şunları söyledi:

“Hollanda tıbbi böcek bilimci olarak çalışan Radboud Üniversitesi öğretim üyelerinden Bart Knols son yaptığı bir çalışma ile Maldivlerdeki bir adadaki sivrisinek oranını yüzde 95 azalttı ve bu biyolojik yöntemlerle yapıldı. Sivrisinekleri kimyasallarla öldürmek yerine onlara insan kanı ve terinin benzeri bir madde ile doldurulmuş çeşitli tuzaklar hazırlandı. Kısa sürede adadaki 800 bin sivrisinek bu kapanlar sayesinde yakalandı. Maldivler’deki Baa Atolü adasında gerçekleştirildi, bu başarılı deney. Bu adayı İngiliz turizm firması işletiyor ve talepte bu İngiliz firmasından geldi. Şimdi benzer çalışma İtalya ve Fransa’da gerçekleştirilecek. Bu ülkedeki turizm işletmecileri Knols’a ‘gel buraları da ısla et’ diye çağrıda bulundular. Bu çalışma ile hem sivrisinek popülasyonu yüzde 95 azalıyor hem de kimyasal ilaçlar kullanılmadığında çevrenin daha sağlıklı gelişimine katkı sağlanmış oluyor. Bu nedenle sırada dünyanın birçok ülkesinin olduğu belirtiliyor.

Peki, ‘sivrisinekler tamamen yok edilemez mi?’ edilebilir. Ancak Hollandalı bilim insanı Bart Knols buna karşı. Çünkü sivrisineklerin doğal yaşam için oldukça önemli olduğunu aktarıyor. Özellikle sulak alanlarda su altı canlılarının yaşaması gelişmesi açsından sivrisinek larvalarının çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. Knols, ‘Bu nedenle de bizim amacımız en aza indirmek. Onları rahatsız verecek boyuttan uzaklaştırmak. Önümüzdeki süreçte de dünyanın birçok ülkesinde bu çalışma denenebilecek.’ dedi.”