İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu Dünya Postası programına konuk oldu. Şener, Covid-19’da son durumu değerlendirdi.

Covid-19 vakalarındaki düşüş trendinin aralıklarla sıçrama yapmasına rağmen devem ettiğini belirten Prof. Dr. Alper Şener, günlük 110 bin vaka sayılarından 85 binlere gelindiğini ifade etti.

KORONAVİRÜSTE HANGİ AŞAMADAYIZ?

Kademeli düşüşün devam ettiğini bildiren Şener’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilere göre, İstanbul’da vaka sayılarında bir düşüş var. Çünkü önceki varyantlarda gördüğümüz gibi İstanbul salgının merkezi, bunun yönetilmesi anlamında da İstanbul’da ne kadar başarılı olursanız, Türkiye’nin genelinde de başarılı oluyorsunuz. Bazı bölgelerde değişimler var, büyük şehirlerden küçük şehirlere sıçramalar var. Ben bu sıçramaların zayıf kalacağını düşünüyorum. Çünkü ne olursa olsun bu bölgelerde nüfus yoğunluğu daha az.

“ESNEKLİKLER İÇİN HENÜZ ERKEN”

Salgının başından beri Bakanlığın belirlediği 14 kurulda hiçbir değişiklik yapmadık. Bu 14 kural çoğu zaman eleştirildi, bazen çok sıkı bulundu. Ben burada revizyon yapılabileceğini düşünüyorum. Avrupa’da bazı ülkelerde neredeyse önlemlerin tamamen kalkması gündeme geliyor. Çok kısa vadeye baktığınız zaman Avrupa ülkelerinde Covid-19 yokmuş gibi davranıldığı süre içinde birdenbire vakalarda ani sıçramalar söz konusu oldu. Bence bu konularda biraz daha temkinli olunmalı. Anormal bir değişim olacağını düşünmüyorum. 100 bin vaka sayıları 80 binler tabii ki 10 binlere göre yüksek. Hâlâ yüksek vaka sayıları devam ediyor. Bunu gündemi yeniden Covid-19’a çevirebilmek için yapılabilecek güncellemeler olarak algılamak gerekiyor. Vaka sayılarına alışıldı artık günlük 300 ölüm bizim için bir şey ifade etmiyor gibi görünüyor. Ne yazık ki, yüksek hâlihazırda. Ben esneklikler için henüz erken diye düşünüyorum.

ÜÇÜNCÜ DOZ AŞI YAPTIRILMALI

Turkovac’ın gündeme gelmesiyle birlikte aşılamada bir sıçrama oldu. Sağlık çalışanları dâhil ciddi bir kesim hatırlatma dozlarını Turkovac ile olunca bu biraz daha ilgi çekti. Ama bu popülarite kısa sürdü. Aşıya karşı olan bir grup var ve bu grup hâlâ aktif. Bu grup insanların kafasını karıştırıyor. Bu artık aşı tedirginliğinden aşı karşıtlığına döndü. Aşı tedirginliği aşıyı ertelemeye dönüşüyor sahaya baktığımızda. Aşı hakkınız varsa bir an önce olmanız gerekiyor.

MOLNUPİRAVİR DAĞITIMI BAŞLADI

Umudumuz ilacın hastane ve yoğun bakımlara yatışı azaltması yönünde. Çünkü faz çalışmaları onu gösterdi. Uygulandığı ülkelerde böyle veriler var. Biz de hastaneye yatış grubu yandaş hastalığı olanlar ve aşılanmamış olanlar olduğu için bu grup için ihtiyaç vardı. Sağlık Bakanlığı Türkiye’ye getirdi ve uygulamaya başladı. Ayakta hasta grubuna uygulanıyor hastaneye yatışı engelleme anlamında. 65 yaş üstü yandaş hastalığı olan kişilere sistemde tanımlandığı zaman filyasyon ekipleri ilacı bu kişilere ulaştırıyorlar. Türkiye’de bunun sahaya olumlu yansıyacağını düşünüyorum çünkü hâlâ aşısız ya da eksik aşılı kişiler var.”