Dünya ekonomisini büyük ölçüde sarsan ve futbolu da derinden etkileyen yeni tip koronavirüs salgını, ara transfer döneminde Avrupa’nın beş büyük liginde kulüplerin yaklaşık 3’te 1 oranında daha az harcamasına neden oldu.

Pandemi nedeniyle dünyanın en çok kazanan 20 futbol takımının 2 milyar Euro gelir kaybına uğradığı tahmin edilirken, ekonomik darboğazdan geçen futbol kulüpleri son yıllara oranla bu ara transferde daha temkinli davrandı.

Transfermarkt’ın verilerine göre, İngiltere (Premier Lig), İspanya (La Liga), İtalya (Serie A), Fransa (Ligue 1) ve Bundesliga’nın da aralarında bulunduğu Avrupa futbolunun önde gelen liglerinde yer alan takımlar geçen sezon ara transfer döneminde 930 milyon Euro harcadı.

Aynı liglerde bu ara transfer döneminde ise takımların kasasından 262 milyon Avro çıktı.

EN ÇOK WEST HAM UNİTED HARCADI

Ara transferde 3 futbolcuyu kadrosuna katan, 7 ismi de başka takımlara gönderen Premier Lig ekibi West Ham United, 26,4 milyon Euro’yla en çok harcayan takımlar listesinin başında yer aldı.

Brentford’dan kiralık olarak takımda forma giyen 25 yaşındaki Cezayirli futbolcu Said Benrahma’nın bonservisi için 23,1 milyon Euro ödeyen Londra temsilcisi, Manchester United’dan Jesse Lingard’ı sezon sonuna kadar kiraladı.

Geçen yıl aynı dönemde Bundesliga ekibi Hertha Berlin, 78 milyon Euro transfer harcamasıyla listenin başında yer alıyordu.

İNGİLTERE PREMİER LİG YİNE ZİRVEDE

Yayın hakkı, lisanslı ürün ve tribün gelirleri sayesinde ekonomik açıdan dünyanın en büyük futbol ligi olan İngiltere Premier Lig, kış transfer dönemindeki transfer giderleri sıralamasında uzun yıllardır elinde tuttuğu liderliği, 2020-21 sezonunda da korudu.

Ocak ayı boyunca 85,56 milyon Euro’luk transfer harcaması yapan Premier Lig kulüplerini, Serie A (77,68 milyon Euro) ve Bundesliga (48,40) izledi.