Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Atlı, koronavirüsün Tokyo 2020 ve Beijing 2022 Olimpiyatlarına etkilerini değerlendirdi.

Tokyo Olimpiyatları Komitesine başkanlık eden Mori Yoşiro’nun istifa etmesinden sonra yerine Seiko Hashimoto’nun geldiğini hatırlatan Atlı, “Mori Yoşiro’nun kabul edilebilir olmayan cinsiyetçi bazı açılamaları nedeniyle istifa etti yerine de Japonya’nın olimpiyatlarından sorumlu bakanı olan aynı zamanda daha önce olimpiyatlarda yarışmış olan Seiko Hashimoto’nun gelmesi olumlu bir değişiklik. Bir skandalın daha da büyümesini önledi. Zaten büyük sorunlarla uğraşan Tokyo Olimpiyatları’na bir sorun daha eklenmesi önlenmiş oldu.” dedi.

“TOKYO 2020 OLİMPİYATLARI YAPILABİLECEK Mİ”?

“Tokyo 2020 Olimpiyatları yapılabilecek mi?” herkesin bu konuyu merak ettiğini belirten Atlı, “Geçen yıl mart ayında olimpiyatlar için bir beklensin bakalım, deniyordu. Sonrasında olimpiyatların temmuzda yapılamayacağı ortaya çıkmıştı. Sonraki düşüncemiz şuydu; koronavirüs yazın, olmadı sonbaharda biter 2021 yılında bu olimpiyat çok güzel bir şekilde yapılır, bu organizasyonda sadece bir spor organizasyonu değil önün ötesinde insanlığın pandemiye karşı galibiyetini taçlandırdığı, kutladığı bir festival olur, diye düşünüyorduk. Fakat bugün gelinen noktada, aşılara yeni başladığımız bir dönemde, hâlâ eve kapandığımız bir dönemde konuştuğumuz konu, ‘Tokyo Olimpiyatları 2021 yılında yapılabilecek mi yoksa tamamen iptal mi edilecek?’ Çünkü bir daha ertelenme imkânı yok. Yapılamazsa bir olimpiyat atlanmış olacak. 2024 olimpiyatlarına doğru yol alacağız. Öte yandan Tokyo’dan ve Uluslararası Olimpiyat Komitesinden olumlu ve iyimser açıklamalar geliyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden ‘Olimpiyatlar yapılacaktır. Her tülü tedbirler alınacak ancak riski ve etkiyi sıfıra indirmek mümkün değil dolayısıyla olimpiyata katılan sporcular bu riski kabul ederek katılacaklardır.’ açıklaması geldi.” diye konuştu.

ÇİN’DEKİ OLİMPİYATLAR İÇİN HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Dr. Altay Atlı, 2022 yılında Beijing Kış Olimpiyatları’nın düzleneceğini belirterek şunları söyledi:

“Enteresan bir konu şu.  Tokyo Olimpiyatları yapılırsa altı ay sonra 4-20 Şubat tarihlerinde Beijing Kış Olimpiyatları yapılması planlanıyor. Artık uc uca geldi, bu organizasyonlar. Çin’in olimpiyatlar için çalışmaları sürüyor. Şu ana kadar 8 tesisisin olimpiyatlar için hazır hale geldiği, geri kalan diğer tesislerin de temmuz ayına kadar tamamlanacağı açıklandı. Beijing 2022 Olimpiyatları’nın ertelenmesi veya iptal edilmesi konusu şu anda yok. Gelecek yıl bu zamanlar, bu organizasyonu Çin’in, dünyanın yapabileceğini, hakkıyla yerine getirebileceğini düşünüyorum. Öte yandan, Beijing Kış Olimpiyatları için başka tartışmalar var. Resmi kanallarda olmasa da boykot konusunu birçok yerde görüyoruz. Son dönemde Çin ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki gerilime olimpiyatların çekilmesi konusu var. Ben açıkçası ABD’nin böyle bir yola gideceğini düşünmüyorum. Daha önce 1980 Moskova Olimpiyatları’nı batı bloku ve 1984 Los Angeles Olimpiyatları’nı doğu bloku boykot etti. Fakat o zaman Soğuk Savaş ve iki ayrı blok vardı. Bu boykotların olimpiyat ruhuna ve sporculara ne kadar zarar verdiğini gördük. Bugün daha da farklıyız. İşin ekonomik boyutu da, dünya da çok farklılaştı. Evet, Çin ile ABD arasında bu mücadele yaşanıyor ama boykot gibi Soğuk Savaş kavramının bugün kimsenin işine gelemeyeceğini düşünüyorum. Zaten gelmemesi de gerekiyor. Çünkü Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları yapılırsa pandemiye karşı insanlığın zaferi tam anlamıyla festival havasında ilan edilmiş olacak.”