Kosova’nın, Sırbistan plakalı araçların geçişlerine izin vermemesi ve taşıtlara geçici Kosova plakası verilmesinden sonra ülkenin kuzeyinde başlayan protestolar ikinci haftasında devam ediyor.

Kosova’nın kuzeyinde Sırbistan sınırında bulunan Jarinje sınır kapısına giden yol, Kosovalı Sırp protestocular tarafından kurulan barikatlarla kapatılırken, Kosova Özel Harekât Kuvvetleri bölgedeki bekleyişini sürdürüyor.

Kosova polisi tarafından korunan sınır kapılarında durum sakinliğini korurken, NATO’nun Kosova Gücü’ne (KFOR) bağlı bir birliğin inceleme yapmak için bölgeye geldiği ve kısa bir süre sonra da ayrıldığı ifade edildi.

VUCİC BÜYÜKELÇİLERLE GÖRÜŞTÜ

Sırbistan sınırında ise ülke ordusunun konuşlandırılmasına ilişkin Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Birleşik Krallık, Fransa, İtalya ve Almanya büyükelçileriyle görüşen Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ülkesinin barışı korumayı savunduğunu söyledi.

İlgili ülke büyükelçileri Sırbistan-Kosova sınırında yaşanan krizin sona ermesi çağrısında bulunurken, Vucic, Sırpların küçük düşürülmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

Kosova’nın 20 Eylül itibarıyla Sırbistan plakalı araçların sınırdan geçişlerine izin vermemesi ve ülkeye giren taşıtlara geçici Kosova plakası vermesi, iki ülke arasında gerginliğe neden olmuştu.