Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov,Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile Türkiye’de görüşmesi ihtimaline ilişkin, “Putin, gerekirse herkesle görüşmeye hazır olduğunu söylüyor ancak görüşme sonucunun ne olabileceği ve neyin tartışılacağı konusunda anlayışa ihtiyaç var.” dedi.

Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Putin ile Zelenskiy’in Türkiye’de görüşmesi ihtimalini değerlendiren Peskov, “Bu konuda, herhangi bir anlayış yok. Bu nedenle, bu konuda istişare henüz yapılmadı.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, “kimsenin görüşme imkânını reddetmediğini” belirten Peskov, şunları söyledi:

“Putin, gerekirse herkesle görüşmeye hazır olduğunu söylüyor ancak bunun için görüşme sonucunun ne olabileceği ve neyin tartışılacağı konusunda anlayışa ihtiyaç var. Şimdilik böyle bir anlayış yok.”

Peskov, Putin’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ikili görüşmesinin öncelikli olduğunu vurguladı.

Ukrayna’nın doğusu meselesine ilişkin Normandiya Formatı (Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa) zirvesinin yapılması ihtimalini de değerlendiren Peskov, bu konudaki zirvelerin sürekli yapılması gerektiğini kaydetti.

Peskov, “Ancak bunun gerçekleşmesi için yapılan anlaşmaların (Minsk anlaşmaları) uygulanması gerekiyor.” diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), Rusya’yı güvenlik garantileri ile ilgili yanıtları basına sızdırmakla suçladığına dikkati çeken Peskov, bunu “olumsuz karşıladıklarını” belirtti.

Bunun “imkânsız” olduğunu aktaran Peskov, “Maalesef, Amerikalı meslektaşlarımız sonradan yanlış olduğu ortaya çıkan konularda sıklıkla emin olabiliyorlar.” yorumunda bulundu.