Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Filistin-İsrail çatışmasında yer alan tarafların, bu sorunun siyasi-diplomatik çözümünün alternatifi olmadığını anlamaları gerektiğini belirtti.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Peskov, Rusya’nın ve uluslararası toplumun diğer üyelerinin yeni gerilim dalgasını azaltmak için daha ciddi çabalarına ihtiyaç olup olmadığı sorusuna yanıtında, Filistin-İsrail çatışmasının tarafların, bu sorunun siyasi-diplomatik çözümünün alternatifi olmadığını anlamaları gerektiğini söyledi.

Peskov, “Asıl mesele, çatışmanın taraflarının Birleşmiş Milletler (BM) kararları ve anlaşmaları çerçevesinde siyasi ve diplomatik çözüm yollarından farklı bir alternatif olmadığının farkına varmalarıdır.” diye konuştu.

“Farklı ülkelerin tarafları itidale ve hızla artan sivil kayıplara yol açan eylemleri sona erdirmeye ikna etmek için çaba harcadıklarına, temaslarını kullandıklarına” dikkat çeken Peskov, Rusya’nın da bu yönde çaba harcadığını vurguladı.

Kremlin Sözcüsü, “yalın çağrıların işe yaramadığı için Rusya’nın çatışmanın taraflarını etkilemeye yönelik yaklaşımlarını gözden geçirip geçiremeyeceği” sorusuna ise, “Şu anda çatışmanın sıcak evresi sürüyor, fakat herkes elinden gelen gayreti gösteriyor.” yanıtını verdi.

Kaynak: Sputnik Türkiye