Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Putin-Biden zirvesinin Rusya ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki ilişkilerin üzücü durumdan çıkarılması açısından önemli olduğunu belirtti.

Rossiya 1 televizyonuna demeç veren Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Joe Biden arasında yapılması planlanan görüşmeyle ilgili soruları yanıtladı.

Görüşmenin yapılacağı yere ilişkin soru karşısında kent seçiminin teknik bir karar olduğunu söyleyen Peskov, “Önemli olan görüşmenin kendisi ve bu, ikili ilişkiler ve ilişkilerin mevcut üzücü durumdan çıkarılması için önemli.” dedi.

Görüşmenin yapılma olasılığıyla ilgili istişarelerin devam ettiğini kaydeden Peskov, “Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’li mevkidaşı Antony Blinken’la yaptığı görüşmeyi Devlet Başkanı’na detaylı şekilde raporladı ve Putin görüşmeye ilişkin karar alır almaz bunu kamuoyuna açıklayacağız.” ifadelerini kullandı.

Stratejik istikrar konusunun Rusya-ABD görüşmelerinin ayrılmaz parçası olduğunu söyleyen Peskov, bu konunun farklı düzeylerde görüşülmesi gerektiğini ve görüşüleceğini ifade etti.

Kaynak: Sputnik Türkiye