Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nın (START-3) uzatılmasını “düşünen tüm insanoğlunun başarısı” olarak kabul ettiğini belirtti.

Rus devlet televizyonu Rossiya-1’e konuşan Peskov, “Bu herkesi endişelendiren bir konuydu. Ve elbette ki bu diplomasimizin, ayrıca bizzat bu anlaşmanın iki tarafın stratejik saldırı potansiyelini kontrol altında tutmamızı sağlayan maalesef elimizde kalan tek belge olduğunu gerekçeli bir şekilde savunan Devlet Başkanımızın başarısıdır.” diye konuştu.

Peskov ayrıca anlaşmanın uzatılması konusunun, yeni Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın idaresinin siyasi irade ortaya koyması nedeniyle hızlı bir şekilde çözülmesinin mümkün olduğunu da sözlerine ekledi.

Washington’ın kendisinin uzatma girişiminde bulunduğunu ve “beş yıllığına uzatma formülünü” önerdiğini söyleyen Peskov, bu önerinin Rusya tarafından da beklemeksizin desteklendiğini vurguladı.

Kremlin Sözcüsü, START-3 meselesinde elde edilen başarıdan sonra ABD ile ilişkilerde daha iyi şeyler umut edilebileceğinin, ancak Washington’ın “en hassas konularda” tutumunda bir değişiklik beklenemeyeceğinin altını çizdi.

ABD ve Rusya liderlerinin yaptıkları ilk telefon görüşmesinin genel olarak “derli toplu” ve “pragmatik” olduğuna dikkat çeken Peskov, “Buradaki samimiyet, tarafların çok derin anlaşmazlıkların varlığını açıkça ifade edip aynı zamanda bu anlaşmazlıkların varlığının diyalog yokluğu anlamına gelmemesi gerektiği ve aksine, bu anlaşmazlıkların iki ülke arasında oldukça yoğun bir diyalog gerektirdiği konusunda hemfikir olmalarından ibaret.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik Türkiye