Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’nın Karadeniz’deki NATO tatbikatları kisvesi altında kendi sorunlarına askeri çözüm aradığını, fakat bu şekilde tüm Avrupa için bir felakete daha neden olabileceğini belirtti.

Rossiya 1 televizyonuna konuk olan Peskov, “Ukrayna büyük bir olasılıkla kendi sorununu askeri yollardan çözmeye başlatmayı deniyor, kendisi ve Avrupa’daki herkes için bir felaket daha yaratmaya çalışıyor. Ukrayna bunun için çabalıyor ve bunu büyük bir olasılıkla, NATO’nun Karadeniz’de tatbikat yapan gemilerinin, bölgede giderek sayısı artan Amerikan, İngiliz askerlerinin kisvesi altında yapmaya çalışıyor. Ukrayna bunun için çabalıyor. Ve bu, elbette, yürek burkan bir manzara. Zira son derece ciddi sonuçları olacak.” dedi.

Peskov, NATO’nun Moskova ile Batı arasındaki ilişkilerdeki mevcut gergin durumdan çıkış yolu bulmak için Rusya sınırlarının yakınındaki kışkırtıcı faaliyetlere son vermesi ve askeri altyapısını Rusya’ya doğru ilerletmeyi bırakması gerektiğine dikkati çekti.

Kremlin Sözcüsü, “Bu durumdan çıkış yolu var. NATO’nun sınırlarımızın yakınındaki kışkırtıcı faaliyetlere son vermesi gerekiyor, NATO’nun siyasi ve askeri altyapısını sınırlarımıza doğru ilerletmeyi bırakması gerekiyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve müttefikleri sınırlarımızda askeri unsurlarını yoğunlaştırmayı bırakmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Peskov, “Silahlı kuvvetlerini okyanus ötesinden aktaranlar, yani ABD, bizi kendi topraklarımızda olağan dışı askeri faaliyetlerde bulunmakla suçluyor. Pekala, bu pek mantıklı değil ve incelik de sayılmaz.” diye konuştu.

Batılı politikacıların ve medyanın Rusya’yı Ukrayna’ya yönelik “istila” hazırlığına ilişkin açıklamalarla kışkırtmaya çalıştığını söyleyen Peskov, “Bunu dışlamamak gerekiyor. Bu histeri suni olarak pompalanıyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sputnik Türkiye