China Daily / Alvin Chua & Li Chen

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hazine piyasası, dünyanın en büyük, en derin ve en likit tahvil piyasasıdır. Dünyanın hakim rezerv para birimi ve küresel sermaye piyasalarının temelini oluşturan ABD dolarının yüksek ayrıcalığının bir direğidir. Menkul Kıymetler Endüstrisi ve Finansal Piyasalar Birliği’ne göre, 31 Ocak 2021 itibarıyla, ABD hazine menkul kıymetlerinin pazarlanabilir toplam bakiye hacmi 21 trilyon dolar civarındaydı. 2020’nin üçüncü çeyreği itibarıyla, yabancı ve uluslararası yatırımcılar, toplam ödenmemiş ABD hazine tahvillerinin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturdu.

ABD hazine piyasasında üretilen faiz oranları, tüm ABD doları cinsinden finansal menkul kıymetlerin fiyatlandırılmasında bir gösterge olarak hizmet ediyor. ABD hazine faiz oranlarının mevcut küresel finansal sistemde varlık değerlemesine ağırlık verdiğini söylemek abartı sayılmaz. Zira, ABD hazine faiz oranlarının eğilimlerinin nasıl yorumlanacağı, hem gelişmiş ekonomilerde hem de gelişmekte olan piyasalarda ekonomi politikası yapımında derin etkilere sahip.

Geçen yedi ayda, 10 yıllık ABD hazine getirisi, Mart 2021’de yaklaşık yüzde 0,5’ten yüzde 1,6 düzeyine yükseldi ve bu da önemli piyasa hareketliliğine neden oldu. ABD enflasyon beklentilerinin ve bütçe açığının yatırımcıları caydırdığı ve küresel finans piyasaları üzerinde olumsuz sonuçlara yol açacak şekilde ABD faiz oranının daha da artmaya hazır olduğu yönünde yeni bir açıklama geldi. Özellikle, ABD faiz oranı artışları, varlık fiyatları ve sermaye akışları muhtemelen daha oynak hale geleceği için gelişmekte olan piyasalar için iyiye işaret değil. Bununla birlikte, son derece yanıltıcı olabilecek kısa vadeli bir eğilimi geleceğe yönelik tahmin etmek çok kolay. Covid-19 salgını bağlamını ve bunun sonucunda ekonomilerin kilitlenmesi ile 2020 aykırı olayları olmadan orta ve uzun vadede faiz oranı eğilimlerinin neler olacağı dikkate alınmalı.

ABD’DE BİR YIL ÖNCESİNE GÖRE 10 MİLYON DAHA AZ ÇALIŞAN VAR

Orta vadede, piyasa ABD Merkez Bankası’nın politika kararlılığını test ederken, ABD faiz oranlarının kontrolden çıkma olasılığı düşük. Covid-19 kesintileri nedeniyle Fed, Mart 2020’den bu yana büyük miktarda parasal genişleme başlattı. Geçen yıl bilançosunu 4,3 trilyon dolardan 7,5 trilyon doların üzerine çıkardı ve şu anda aylık 120 milyar dolarlık bir hızla parasal genişlemesini (QE) sürdürüyor. Fed, kısa vadeli faiz oranını 2022’nin sonuna kadar sıfırda tutmayı planladığını yineledi. Küresel finansal kriz sonrasında görüldüğü gibi, eğer uzun vadeli faiz oranları çok hızlı yükselirse ve ABD ekonomisini raydan çıkarma riski varsa Fed, uzun vadeli faiz oranlarını düşük tutmak için hedeflenen QE ve getiri eğrisi kontrolünü kullanabilir.

ABD ve diğer büyük ekonomilerde aşıların yaygınlaştırılmasıyla birlikte ekonomik yeniden açılımlar başlamış olsa da, büyüme toparlanmasının henüz erken bir aşamasındayız. Şu anda ABD’de bir yıl öncesine göre 10 milyon daha az çalışan var ve milyonlarca kişi daha az istihdam ediliyor. Euro bölgesi ekonomisinin görünümü ABD’ninkinden bile daha zayıf. Enflasyon konusunda endişelenmek için henüz çok erken. Ayrıca, büyük gelişmiş ekonomilerdeki borç oranları zaten o kadar yüksek ki, özellikle zayıf bir büyüme ortamında faiz oranlarındaki artışlar borçluların finansal sürdürülebilirliğini bozabilir. Merkez bankaları, ekonomik toparlanmayı ve finansal istikrarı baltalamadan faiz oranlarının önemli ölçüde yükselmesine izin veremez.

ABD için Şubat 2021’deki toplam kamu borcunun 2020 Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’na (GSYİH) oranı yüzde 133,3. ABD Kongre Bütçe Ofisi tarafından tahmin edildiği üzere, 2021 mali yılında bütçe açığı 2,3 trilyon dolara veya GSYİH’sinin yüzde 10,3’üne ulaşacak. 2020’deki yüzde 14,9’luk açıktan sonra rekor düzeydeki ikinci en yüksek seviye olacak. Yaklaşan 1,9 trilyon dolarlık mali teşvikle birlikte, 2021’de ABD bütçe açığının CBO tahmininden daha yüksek olması bekleniyor.

BÜYÜK EKONOMİLER UZUN VADELİ ENFLASYONİST BASKILARLA KARŞILAŞABİLİRLER

Ekonomistler arasında, faiz oranlarının ve enflasyonun uzun vadede nasıl gelişeceği konusunda önemli tartışmalar var. 10 yıllık ABD hazine getirisi, son kırk yılda uzun soluklu bir düşüş yaşadı. Bazı ekonomistler, küresel ekonominin düşük enflasyon, zayıf büyüme ve düşük faiz oranları ortamında sıkışıp kalmaya devam edeceğini savunuyor. Yine de diğerleri, ABD faiz oranlarının dibe vurduğu ve yükseliş eğilimi gösterdiği, deflasyondan enflasyona uzun vadeli bir dönüm noktasında olabileceğimizi savunuyor. Yaşlanan nüfus, azalan işgücü büyümesi ve yavaşlayan küreselleşme göz önüne alındığında, büyük ekonomiler muhtemelen önümüzdeki otuz yıl boyunca uzun vadeli enflasyonist baskılarla karşılaşacaklar. Sonunda, zayıf büyüme ve sürdürülemez borcu olan bu ekonomiler, bir gün hesaplaşma ile yüzleşmek zorunda kalacaklar.

Uzun vadeli evrimin nasıl sonuçlanacağına bakılmaksızın, enflasyonun bir süreç olduğunu vurgulamakta fayda var. Basit tahvil piyasası dilinde, “enflasyon bir spor araba değildir; 10 saniyede 0’dan 60 mil hıza çıkamaz ve gitmeyecektir”. Son zamanlardaki ABD doları faiz oranı hareketi, muhtemelen, enflasyon ve faiz oranlarındaki artışlara doğru uzun vadeli bir geri dönüşün net bir başlangıç ​​noktasından çok, geçen yıl anormal derecede düşük seviyelerin normalleştirilmesiyle ilgili. Bu aşamada gelişmekte olan ülkeler için büyümeyi teşvik etme, iş yaratma, yeniliği teşvik etme ve üretkenliği artırma konusunda cesur olmanın zamanıdır. Sonuçta, bütçe açığı ve borç sorunlarını çözmek için en çok ihtiyaç duyulan şey, yüksek kaliteli büyüme ile sürdürülebilir servet yaratımıdır.