Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye’de siyasette tansiyonun giderek yükseldiğine dikkati çeken İsmet Özçelik, “Erken seçim tartışmaları hızlandı. İktidara yönelik sıkıştırma hamleleri artıyor. Son günlerde ortaya çıkan videolar, kamu görevi yapan kişilerin çıkışları ve uluslararası finans kuruluşlarının tavrı Türkiye yönelik baskıların yükseldiğinin göstergesi. Yapılanların Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Türkiye’yi erken seçime götürme stratejisinin parçası olarak niteleyenler çoğunlukta. Kritik tarih, NATO Zirvesi ve orada olması beklenen Erdoğan-Biden görüşmesi. Bu görüşme öncesinde ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı, Türkiye’ye geliyor. Bu ziyaret NATO Zirvesi’nde yapılacak ikili görüşmenin yol haritasını belirleyecek, deniliyor. Ancak görüşmenin olup olmayacağı kesinleşmiş değil. Özelikle Erdoğan’ın Biden’a ‘Kanlı ellerinizle tarih yazıyorsunuz.’ açıklamasından sonra ABD’nin Erdoğan’ı Siyonizm düşmanı olarak nitelemesi ve iki tarafından da diplomatik kuralları aşan açıklamalar yapması gerginliği daha da büyütmüş durumda.” dedi.

ATEŞKESE UYULUR MU?

İsrail ile Hamas arasında yapılan ateşkesin yürürlüğe girdiğini hatırlatan Özçelik, “11 gündür devam eden çatışmalar vardı. Filistinlilerin attığı roketlerle İsraillin saldırılarını kıyaslamak mümkün değil. İsrail saldırılarında çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 243 kişi yaşamanı yitirdi. İsrail’de ölü sayısı ise 12. Ateşkes ile ilgili fazla detay açıklanmadı. Ne olduğu biraz gizli tutuluyor. İsrail Başbakanlık Bürosu’ndan yapılan açıklamada, İsrail’in çatışmaların durdurulmasını ‘karşılıklı ve koşulsuz’ olarak kabul ettiği belirtildi. Ateşkese uyulur mu? Bilinmiyor.” diye konuştu.

ABD YENİ YÖNETİMİ ÇİN’E KARŞI AVRUPA’YI YANINA ÇEKMEK İÇİN YOĞUN ÇABA İÇİNDE

Gazeteci İsmet Özçelik, ABD ve Avrupa Birliği (AB) ilişkilerindeki son gelişmeler için ise şunları söyledi:

“ABD, Kuzey Akım 2’de Alman şirketlerine yönelik yapımları askıya aldı. Bu Almanya’ya yönelik büyük bir taviz olarak yorumlandı. Neden böyle bir şey yaptı? Çünkü ABD yeni yönetimi Çin’e karşı Avrupa’yı yanına çekmek için yoğun çaba içinde. Almanya’ya yaptırım uygulaması Avrupa ile ilişkileri bozuyordu. Hatta Alman şirketler yaptırım dışına çıkarken hattın yapımında yer alan Rus şirketlere yaptırımlar artırıldı. Konu Rusya’da Duma’da ele alındı. Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’da Dışişleri Komitesi Başkan Yardımcısı Aleksey Çepa, ABD’nin Kuzey Akım-2 doğal gaz boru hattı projesinde yer alan Alman şirketler ile mücadelede yaşadığı mağlubiyeti telafi etmek için Rus şirketlere yeni yaptırım getirdiğini belirtti.

Bu arada Kırım konusunda da gelişmeler oldu. Kırım Parlamentosu Halk Diplomasisi ve Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Yuriy Gempel, 25 kişilik bir Alman heyetinin Uluslararası Amatör Hokey Turnuvasına katılmak üzere Kırım’a geldiğini açıkladı yani bu oradaki bir müsabakaya katılmak aslında Kırım’ın yeni statüsünü de tanımak anlamına geliyor. Rusya Devlet Duması Kırım Milletvekili Ruslan Balbek, daha önce de Çin’den bir heyetin Kırım’ı ziyaret ettiğini duyurmuştu. Kırım yetkilileri, düzenli olarak dünyanın farklı ülkelerinden heyetleri Kırım’a gelmelerini istiyorlar ve Kırım’a davet ediyorlar. Oradaki durumu yerinde görmelerini arzu ediyorlar.”

ALMANYA SAĞLIK BAKANININ KORONAVİRÜS AÇIKLAMASI

Turizm konusundaki son gelişmeleri de değerlendiren Özçelik, “Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn’ın kısa süre önce yaptığı ‘Geçen yıl koronavirüs vakalarının yüzde 50’sinin Türkiye’den ve Balkan ülkelerine gidenlerden geldi.’ açıklaması Türk turizmcilerini tedirgin etti. Almanya’nın tavrı eğer diğer Avrupa ülkeler tarafından da izlenirse Türkiye’nin kaybı milyarlarca dolara çıkabilir. Bu da Türkiye için kritik bir durum.” dedi.

ESAD HALK DESTEĞİNİ ALMIŞ OLARAK KOLTUĞUNU DAHA DA GÜÇLENDİRMİŞ OLACAK

Suriye’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen İsmet Özçelik, “26 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde Esad’ın iki rakibi daha var ama Esad’ın ezici çoğunlukla seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. ABD ve batılı ülkeler seçim sonuçlarını tanımayacaklarını şimdiden ilan etseler de Suriye önemli bir dönemi daha atlatmış olacak. Beşar Esad halk desteğini almış olarak koltuğunu daha da güçlendirmiş olacak. Esad’a ‘Suriye’nin Cumhurbaşkanı’ deniliyordu şimdi ‘Suriye lideri’ diye anılıyor. Öyle gözüküyor ki, Esad uzun süre daha Suriye cumhurbaşkanlığı görevini yürütecek.” açıklamasında bulundu.