China Daily / Ma Liang

Başbakan Li Keqiang, geçen hafta cuma günü Çin Ulusal Halk Meclisi’nin (ÇUHM) yıllık toplantısında Hükümet Çalışma Raporu’nu sundu.

Raporda, küçük ve mikro yatırımcılara yardımcı olmak için ücretler, vergi kesintileri, finansal destekler ve düşük faiz oranları gibi önlemler sıralandı. Raporda ayrıca, piyasa oyuncularının salgının etkisinden kurtulmasına yardımcı olmak amacıyla daha fazla önlem alınmasına ihtiyaç olduğu belirtildi.

Küçük ve mikro işletmeler, iş gücünün büyük bölümünü sağladığı ve ana ekonomik faaliyetleri ayakta tuttuğu için Çin ekonomisinin kılcal damarlarını oluşturuyorlar. Bununla birlikte de küçük ölçekli oldukları için geçen yıl patlak veren koronavirüs salgınında görüldüğü gibi risklere karşı özellikle savunmasızlar. 

Her ne kadar Çin, geçen yıl Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) pozitif büyümeyi başaran tek önemli ekonomi olsa da küçük ve mikro işletmeler salgının etkisinden kurtulmak için mücadele verdiler. Yüklerini azaltmak için, Hükümet Çalışma Raporu’nda bazı özel önlemleri açıkladı. Vergi ile ücret kesintileri, küçük ve mikro işletmelerin faaliyet giderlerini azaltmaya yardımcı olacak. Ve basitleştirilmiş usuller, maliyetlerini düşürmeye benzer şekilde, onların değerli zamanlarından tasarruf etmesine yardımcı olacak.

Daha da önemlisi, endüstriyel internet ve Ar-Ge platformlarının inşası, Ar-Ge ile yenilikçilik eşiğini düşürecek, böylece küçük ve mikro işletmelerin yenilikçiliği teşvik etmesini cesaretlendirecektir. 

Geçmişte, birçok küçük ve mikro işletme, fon bulmak konusundaki zorluklardan şikâyet ediyordu. Hükümet Çalışma Raporu’ndaki krediler, finansal garantiler ve kredi paylaşımına ilişkin politikalar bu yüzden, küçük ve mikro işletmeler için nimet olarak kabul edilmelidir.

Başbakan Li ayrıca, küçük ve mikro işletmelerinin finans maliyetinin 2021 yılında daha da azaltılması gerektiğini söyledi. Hükümet Çalışma Raporu, küçük ve mikro işletmeler için çok ihtiyaç duyulan rahatlamaları sunuyor. Bunların uygulanması, onların güveninin sağlanmasına ve kalkınmasını desteklemeye yardımcı olacak.