Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi (CBD) 15. Taraflar Konferansı’nın (COP15) paralel etkinliği olan “İş ve Biyoçeşitlilik Forumu” 6-7 Haziran tarihleri arasında Yunnan eyaletinin Kunming kentinde düzenlendi.

Birleşmiş Milletler Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi (CBD) sekreterliği, Çin Ekoloji ve Çevre Bakanlığı, Dünya Ekonomik Forumu ve Yunnan eyaletinin iş birliğiyle gerçekleştirilen etkinliğin teması, “Kunming’e Doğru: Ticaret ve Finansla Biyo-çeşitliliğin Korunmasına Yardım Sağlama” olarak belirlendi.

Ekoloji ve Çevre Bakan Yardımcısı Zhao Yingmin ve Yunnan Eyaleti Vali Yardımcısı Wang Xiangang, etkinliğe katılarak konuşmalar yaptı. CBD Sekreterliği İcra Sekreteri Elizabeth Mrema ise bir video konuşma yaptı.

Toplantıya göre, biyoçeşitlilik kaybı, insanlar tarafından mantıksız gelişim ve kullanım ve iklim değişikliği nedeniyle giderek daha ciddi hale geldi. Şu anda dünyada salgın sonrasında yeşil ve yüksek nitelikli bir ekonomik toparlanmayı teşvik etmeye, daha sürdürülebilir ve esnek bir ekonomiyi yeniden şekillendirmeye çaba gösterilmektedir.

Yeni durumda, işletmeler öncü bir rol oynama, ekolojik ekonomik dönüşümün hızını artırma, biyolojik çeşitlilik hedeflerini kalkınma planlamasına ve iş karar alma süreçlerine dâhil etme, kapsamlı bir yeşil dönüşümü teşvik etmek için önemli destek sağlama sorumluluğuna sahiptir.

Toplantıda işletmelerin biyoçeşitliğinin korunmasını hızlandırması için aşağıdaki önerilerde bulunuldu:

-İklim değişikliği ve biyoçeşitliğinin hedeflerinin gerçekleştirilmesi için yöntemler incelenerek ilgili deneyimler paylaşılmalı.

– Kendi iş yönüne ve pazar fırsatlarına dayalı olarak biyoçeşitliliğin korunmasını ve sürdürülebilir kullanımını teşvik etmek için hedef ve stratejiler oluşturulmalı.

– Çeşitli iş birliği mekanizmaları aktif olarak geliştirilerek teknolojik inovasyon ve yeşil finans fırsatları kullanılmalı.

BM Genel Sekreteri’nin Denizcilik Özel Temsilcisi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Çin temsilcisi, Fransız Kalkınma Programı Çin’deki temsilcisi gibi uluslararası kuruluşlardan yetkililer, çevrim dışı ve çevrim içi konuşmalar yaptı.

Yerli ve yabancı hükümetlerden, sosyal kuruluşlardan ve iş çevrelerinden 200’den fazla temsilci konferansa çevrim dışı olarak, diğer 300’e yakın temsilci ise çevrim içi olarak katıldı.