CGTN / Bradley Blankenship

Paskalya geçen hafta sonu, duygusal bağım olan yerler de dâhil olmak üzere dünyanın bazı bölgelerine umut getirdi. Yaşadığım Çek Cumhuriyeti’nde, dünyanın en uzun salgınlarından birine bu kadar katlandıktan sonra nihayet en zor kısmını atlatıyoruz.

Çek Cumhuriyeti’nde, yaşamı zorlu hale getiren ama gerekli olan kısıtlamalarla ekim ayından bu yana olağanüstü hal uygulanıyor. Başbakan Andrej Babis, hafta sonu bu olağanüstü halin uzatılmayacağını ve dolaşım özgürlüğünün yeniden sağlanacağını duyurdu ve umarım tekrar kısıtlama olmaz.

Orta Avrupa piyasaları 6 Nisan’da bu olumlu hava sayesinde güçlendi. Çek Cumhuriyeti’nde, Prag Menkul Kıymetler Borsası, bu umudun ardından Şubat 2020’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Ülkem Amerika Birleşik Devletleri (ABD), aşı girişiminin başarısı sayesinde Covid-19 salgını krizini atlatmaya başlıyor. Ülkedeki aşı uygulamasının şimdiye kadar tarihsel sistemik eşitsizlikleri yansıttığına dair hiçbir şüphe yok, ancak gerçekte işler daha hızlı toparlanmaya devam ediyor ve aşılar insanların kollarına yapılmaya başlıyor. Ülke aslında, tüm sakinlerine aşı kaydını açıyor. Bu hafta sonu tatilinde, bir yıldan fazladır bir araya gelemeyen arkadaşlarım ve akrabalarım ilk kez yüz yüze görüştü. Bu, karantinada geçen bütün bir yılın yarattığı hayal kırıklığında ve Covid-19’un yarım milyondan fazla Amerikalının hayatına mal olmasıyla bir bakış açısı kazandıran tuhaf ve duygusal bir deneyim oldu.

Küresel Kuzey’de işler umut verici görünse bile, Covid-19’a karşı mücadelenin bittiği henüz söylenemez. Küresel olarak salgında ölü sayısı 6 Nisan itibarıyla 3 milyonu aştı. Bu, halen ölümcül bir salgının pençesinde olduğumuz gerçeğinin bir kanıtıdır. Ölü sayısının 2 milyona ulaşmasının bir yıldan fazla sürdüğü ve sonraki 1 milyon ölümün üç aylık bir sürede ortaya çıktığı gerçeğinin de bir bakış açısına ihtiyacı var. Bunun nedeni, ABD’nin korkunç bir kış salgınına katlanması ve Küresel Güney’deki ülkelerin, özellikle Hindistan ile Brezilya’nın, virüsün yeni ve daha bulaşıcı türlerinin neden olduğu artan enfeksiyonlarla harap olmaya devam etmeleridir.

BREZİLYA VE HİNDİSTAN AŞILARA YETERLİ ERİŞİMDEN YOKSUN

Bu haftanın başında, Hindistan 100 binin üzerine çıkarak günlük vakalarda yeni bir rekor kırdı ve görünüşe göre buna, daha bulaşıcı olan UK B117 varyantı yol açıyor. Brezilya da benzer şekilde, sağlık sistemini yok eden, her gün binlerce insanı öldürmeye devam eden ve mevcut aşıların o kadar etkili olamayabileceği ölümcül P1 varyantının ortaya çıkardığı bir enfeksiyonla boğuşuyor.

Brezilya ile Hindistan, aşılara yeterli erişimden yoksundur ve sonuç olarak acı çekmektedir. Fakat bu ülkelerde ortaya çıkan halk sağlığı krizi, Covid-19 salgınının açıkça ortaya koyduğu gibi, sınırlarıyla sınırlı değil ve bu nedenle Küresel Güney’in salgınları yönetmesine yardımcı olmak, salgını bir kez ve herkes için sona erdirmek olağanüstü derecede önemlidir.

Covid-19’un yeni enfeksiyon vektörleri bulduğu her yerde, halk sağlığını tehlikeye atabilecek yeni varyantların riski devam edecektir. Bu her yerde oluyor; İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya, ama aynı zamanda Hindistan, California, burada Çek Cumhuriyeti’nde ve hatta benim eyaletim Kentucky’de. Her zaman, her yerde yeni korona virüs türleri ortaya çıkıyor.

Şu anda etkili olduğuna inandığımız aşılarımızı, mevcut varyantların yayılmasını durdurmak amacıyla olmak için zamana karşı yarışıyoruz, böylece daha da zor veya öldürücü varyantlara dönüşmeyecekler ve salgın uzamamış olacak. Bunu akılda tutarak, Küresel Kuzey geçen yılın acısını tekrarlamak istemiyorsa, Küresel Güney’in Covid-19 salgınını adil aşı dağıtımı yoluyla ele almasına yardımcı olmalıdır. Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimiz güvende değiliz.