CRI Türk Haber Merkezi

Merkezi Çin’in Hubei eyaleti Wuhan kentinde olan SiEngine Technology isimli şirket, otomotiv endüstrisi başta olmak üzere birçok sektör tarafından ihtiyaç duyulan mikroçip üretimini başarıyla gerçekleştirdi.

7 nanometrelik çiplerin çeşitli nedenlerle tedarik edilememesi küresel bir çip krizine neden oldu. Dünya markası birçok otomotiv şirketi de bu kriz nedeniyle üretim kapasitesini düşürürken hatta zaman zaman durdurmak zorunda kaldı.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi konumundaki Çin’de ise firmalar inisiyatif alarak mikroçip üretimi için harekete geçti.

Otomotiv firması Geely’nin bünyesinde bulunan SiEngine Technology, 7 nanometrelik mikroçip üretimi denemelerinin başarıya ulaştığını açıkladı.

SE1000 isimli mikroçipin özellikle otomobillerin akıllı bilgisayar sistemlerinde kullanıldığı belirtilirken şirket 2021’in dördüncü çeyreğinde çiplerin piyasaya sürüleceğini bildirdi. Üretilen mikroçiplerin 2022 yılında otomobillerde test edileceği kaydedildi.

Uzmanlar, Çin merkezli teknoloji firmalarının, Alman ve Japon firmaların domine ettiği ileri kalite mikroçip pazarında hızlı adımlarla ilerlemeye devam ettiğini belirtiyor. Ayrıca Çin’de otomotiv sektöründe hâlihazırda kullanılan çiplerin yüzde 90’ının ithal edildiği ancak SE1000 üretiminin artmasıyla gelecekte bu oranın daha rekabetçi bir düzeye çekileceğine işaret ediliyor.