China Daily

Genel Gümrükler İdaresi’nin yayınladığı veriler, Çin’in 2021’in ilk üç çeyreğinde toplam ihracat ve ithalatının yıllık bazda yüzde 22,7 büyüdüğünü gösteriyor. Çin’in ihracatı geçen yıl nisanda pozitife geçtikten sonra iki haneli büyümeyi sürdürdü. Geçen yılın ikinci yarısındaki yüksek temeli dikkate alırsak, bu iyi bir performans.

Associated Press, AFP, Reuters, The Wall Street Journal ve diğer yabancı medya kanalları Çin’in güçlü ihracatını Çin mallarına küresel talebin devam etmesine bağlıyor ve Çin’in dış ticaretinin “parlama anının” piyasa beklentilerini çok aştığını ve Çin’in Covid-19 salgınını büyük ölçüde kontrol altına almanın meyvelerini topladığını söylüyorlar.

ÇİN’İN 2021’İN İLK ÜÇ ÇEYREĞİNDE TOPLAM İHRACAT VE İTHALATI YÜZDE 22,7 BÜYÜDÜ

Çin’in beklenenden güçlü ihracat artışının küresel ekonominin toparlanmasına ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avrupa Birliği (AB) ile Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’ne üye ülkelere ihracatındaki büyük artışın gösterdiği üzere, artan uluslararası taleple bağlantılı olduğu kabul edilmelidir. Ama ekonomik toparlanmayı destekleme başarısı Çin’e ait. Yeni koronavirüsün genel olarak kontrol altına alınması sayesinde Çin üretim ve diğer ekonomik faaliyetleri tekrar başlatabildi ve ihracatın büyümeye devam etmesini sağlayan önlemler alabildi. Bu önlemler ayrıca Çin’in üretim avantajlarını daha iyi kullanmasına yardım etti.

Salgının ortaya çıkmasından sonra yüz yüze düzenlenen ilk fuar olan, devam eden 130. Kanton Fuarı’na yaklaşık 8 bin firma katılıyor, bu da “Made in China” ürünlerine küresel talebi daha fazla gözler önüne seriyor.

ÇİN EKONOMİSİNİN TEMELLERİ SAĞLAM

Çin dış ticareti istikrara kavuşturmak için bir dizi önlem aldı, kötü uluslararası lojistik sorunlarını ve yüksek lojistik maliyetlerini çözmek için sıkı çalışırken, piyasadaki aktörlere ve gerçek ekonomiye yardım etmek için özel destek politikaları uyguladı.

Sınır ötesi e-ticaret gibi yeni modelleri desteklemek için dış ticaret dönüşümü yapıldı ve düzey yükseltme üsleri kuruldu. Yeniliği teşvik etmek ve dış ticareti genişletmek için artan çabalar da dış ticaretin büyümesine yardımcı oldu. Ancak ümit verici ihracat verilerine rağmen, Çin halen bazı sorunlarla karşı karşıya ve bunlara özel önem vermesi gerekiyor. İthalat büyüme oranı beklenenden daha az. Birçok firmanın siparişleri artarken artan emtia fiyatları kârları azalttı. Yine de Çin ekonomisinin temelleri sağlam olmaya devam ediyor.

Ülkenin daha fazla açılmaya devam etmesi ve ticaret ve alışverişte dostlar çevresini genişletmesi gerekir. Çin’in küresel ekonomik toparlanmaya benzersiz katkılar yapmaya devam edeceğine inanmak için her türlü neden var.