Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın Suriye hakkındaki ulusal acil durumu bir yıl daha uzattığını açıklayan İsmet Özçelik, Biden’ın konu hakkında Kongre’ye yazdığı mektubunda Türkiye’ye atıfta bulunulduğunu kaydetti.

“TÜRKİYE’NİN EYLEMLERİ ZARAR VERİYOR”

ABD Başkanı’nın mektupta Türkiye aleyhine ifadeler kullandığını belirten Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“ABD Başkanı Biden, Türkiye’nin Suriye’deki harekâtının IŞİD ile mücadeleye zarar verdiğini belirtti. Yani bu önümüzdeki günlerde ABD ile Türkiye arasındaki yeni bir krizin başlangıcı gibi görünüyor.

Doğal gaz konusuna gelecek olursak gerçekten çok ciddi bir artış var. Uzmanlar bunun bir süre sonra sakinleşeceğini söylüyor ama çarşamba günü doğal gaz fiyatları bir günde Avrupa’da yüzde 40 arttı, 160 Euro’yu aştı. 2021 yıl başında Avrupa’da doğal gaz fiyatı 20 Euro’ydu. Gerçekten vahim bir durum. Türkiye’de de benzer bir durum var. Eylül ayı başında 2 bin 100 liraydı, ekim ayı başında spot doğal gaz referans fiyatı 2 bin 517 civarına yükseldi. Avrupa’daki kadar yüksek değilse de ciddi bir yükseliş söz konusu.

Avrupa’da çeşitli kesimlerde ‘Acaba Rusya mı bu krizi yaratıyor?’ diye bir soru vardı. Merkel bu soruya yanıt verdi ve Rusya’nın enerji kaynaklarının tedarikiyle ilgili tüm sözleşmeleri yerine getirdiğini belirtti. Kremlin’den de bir açıklama var; Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Avrupa’da yaşanan gaz sorunuyla kendilerinin hiçbir ilişkisinin olmadığını söyledi. Avrupa’ya yapılan gaz sevkiyatının rekor düzeyde olduğu belirtildi. Bu da Rusya ile Avrupa arasında bir sorun olmadığının göstergesi. Asya’da da LNG fiyatları artıyor, bir günde 16 dolardan fazla artış gerçekleşti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN AFGANİSTAN AÇIKLAMASI

Türkiye’nin Afganistan konusunda ne yapacağı merak ediliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuya açıklık getirmiş oldu; ‘Eğer Taliban bizimle ilişki talep ederse buna açığız.’ dedi ve zaten biliyorsunuz Türkiye’nin Kabil Büyükelçisi Talibanlı yetkililerle görüşmüştü. Yapılan açıklamalarda da olumlu mesajlar verilmişti. Erdoğan da Afganistan’ın Asya kıtasında önemli bir noktada olduğunu vurguladı, bölgedeki istikrarın sağlanmasında Türkiye’nin önemli bir rol oynayabileceğine dikkat çekti ve Taliban ile görüşme işareti verdi.

İRAN-RUSYA-TÜRKİYE TEMASLARI

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin-Emir Abdullahiyan’ın önceki gün Moskova’daki temasları önemli. Türkiye ile Azerbaycan’ın Güney Kafkasya için önerdiği 3+3 platformunu da görüşmüşler ve İranlı Bakan buna sıcak yaklaşmış, Rus kaynaklardan alınan bilgi bu. Lavrov da yaptığı açıklamada, ‘İran olumlu bir tavır takındı, aynı görünüm Azerbaycan ve Türkiye’de de görülüyor.’ dedi. Görüşmede Azerbaycan-İran gerginliğinin gündeme gelip gelmediğiyle ilgili bilgi verilmedi ama böyle bir görüşmede bu konunun gündeme gelmemiş olması mümkün değil.

‘Eş zamanlı’ diyebileceğimiz bir biçimde bir İran heyeti Ankara’ya geldi. Bugün Ankara’da istişarelerde bulunacaklar. Burada da acaba Azerbaycan-İran meselesi gündeme gelir mi çünkü bölgenin en kritik konularından biri bu. Bu konuda bir açıklama yapılmadı ama ikili ve bölgesel ilişkiler hakkında görüş alışverişinde bulunacaktır, deniliyor. Bu da Azerbaycan konusunun gündeme geleceğini akla getiriyor.”