Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin’in ortaya koyduğu yeni bir uluslararası kamusal ürün olan küresel güvenlik inisiyatifinin insanlığın kader ortaklığı kavramının güvenlik alanındaki somut pratiği olduğunu kaydetti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün video konferans yoluyla Boao Asya Forumu 2022 Yıllık Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada küresel güvenlik inisiyatifini ortaya koydu.

Wang, bugünkü olağan basın toplantısında, insanlığın birbirinden ayrılamaz bir ortak güvenlik toplumu olduğuna vurgu yapan küresel güvenlik inisiyatifinin küresel güvenliğin korunması için çekirdek kavrayış, temel ilke, uzun vadeli hedef ve uygulanabilir yöntemi açıklığa kavuşturduğunu belirtti.

Wang, inisiyatifin 6 ilkesine göre ortak, kapsamlı, sürdürülebilir ve iş birliğine dayalı güvenlik konseptinde ısrar edilip, her ülkenin egemenliği ve toprak bütünlüğüyle halkının kendi karar alma hakkına saygı gösterilmesi, Birleşmiş Milletler (BM) Şartı ve ilkelerine sadık kalınması gerektiğini söyledi.

Bir ülkenin kendi güvenliğini diğer bir ülkenin güvenlik kaybı temelinde sağlamasına karşı çıkılması, ülkeler arası çatışmaların diyalog ve müzakere yoluyla çözülmesinin desteklenmesi, küresel sorunlar karşısında ortaklaşa çabaların harcanması 6 ilkenin diğer üçüdür.

Sözcü, gerçek çok taraflılık niteliğindeki küresel güvenlik inisiyatifinin tüm dünyaya açık olduğunu ve dünya ülkelerin katılmalarının beklendiğini dile getirdi.