Çin Küresel Televizyon Ağı (CGTN) tarafından yapılan anketin sonuçlarına göre, dünya genelindeki internet kullanıcılarının yüzde 81,7’si Washington’un yeni koronavirüs (Covid-19) salgını karşısında başarısız olduğu kanısında.

CGTN Düşünce Kuruluşu tarafından hazırlanan pandemi ile ilgili anketin üçüncüsü Beijing saatiyle 10 Ağustos saat 18.00’da başladı. İngilizce, İspanyolca, Fransızca, Arapça ve Rusça olmak üzere beş dilde Youtube, Twitter, Facebook ile VK gibi platformlarda gerçekleştirilen anket 48 saat sürdü. Anket sonuçlarına göre, küresel internet kullanıcıları Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) salgınla mücadele çalışmalarında yeterli tedbir almadığı kanısında.

ABD yönetiminin salgına karşı yeterli tedbir alıp almadığı sorusuna verilen yanıtlarda katılımcıların yüzde 81,7’i Washington’un salgınla mücadelede başarısız olduğu yönünde oy kullandı.

Katılımcıların yüzde 72,3’ü de ABD’deki azınlıkların eşit muamele görmediğini düşünüyor. Aynı soruya Youtube üzerinden cevap veren Arap kullanıcıların yüzde 84’ü de ABD’nin azınlıklara ayrımcılık yaptığı yönünde görüş bildirdi.

Üçüncüsü “Washington’ın koronavirüs bulaşan binlerce kaçak göçmeni ülkelerine geri göndermesi, Latin Amerika ülkelerindeki salgın durumunun ciddileşmesine yol açtı. New York Times gazetesinde yer alan yazıda, Washington’ın bu girişimi virüs ihracatı olarak yorumlandı. Bu görüşe katılıyor musunuz?” sorusu idi. Küresel internet kullanıcılarının yüzde 77,7’si bu soruya “evet” yanıtı verdi.