Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin’in küresel kalkınma inisiyatifinin çeşitli taraflardan geniş destek aldığını söyledi.

Wang Yi, Birleşmiş Milletler (BM) Çin Koordinatörü Siddharth Chatterjee ile Beijing’de görüştü.

Wang Yi görüşmede, Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından ileri sürülen küresel kalkınma inisiyatifinin, uluslararası topluma kalkınmaya daha büyük önem verme, uluslararası kalkınma iş birliğini güçlendirme ve BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’ni yerine getirmeyi hızlandırma çağrısında bulunmayı amaçladığını vurguladı.

İnisiyatifin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’ten olumlu karşılandığını ve inisiyatife birçok BM üyesinin etkin şekilde katıldığını dile getiren Wang Yi, şu an yüzden fazla ülkenin inisiyatifi desteklediğini ve 50’den fazla ülkenin Çin tarafından BM kapsamında kurulan Küresel Kalkınma İnisiyatifine Dost Grubu’na katıldığını belirtti.

Wang Yi, Çin’in BM ile olan iş birliğine büyük önem vererek, BM ile beraber küresel kalkınma davasını hızlandırmaya hazır olduğunu ifade etti.

Küresel kalkınma inisiyatifini takdirle değerlendiren Chatterjee ise, Çin ile bu konuda iletişim ve eş güdümü güçlendirerek, önerileri aktif şekilde ileri sürmeye ve somut iş birliğini yürütmeye hazır olduklarını söyledi.