CGTN / Cömert Otorbayev (Eski Kırgızistan Dışışleri Bakanı, Beijing Normal Üniversitesi Kuşak Yol Okulu’nun seçkin bir profesörü ve Nizami Gencevi Uluslararası Merkezi’nin üyesi)

Son zamanlarda Çin’de kış sporları belirsiz ve erişilemez bir uğraş olarak düşünülüyordu. Ancak hükümetin girişimleri sayesinde şimdi daha fazla sayıda insan hoşça vakit geçirmek ve sağlığın önemi için buz pateni pistleri ve kayak alanlarını seçiyor. Uzunca bir süredir spor tutkunu olan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bir keresinde sporun, insanların sağlığını düzeltmek ve daha iyi bir yaşam umutlarını gerçekleştirmek için önemli olduğuna dikkati çekti. Bu Cumhurbaşkanı Xi’nin, 300 milyondan fazla Çinliyi niçin buz pateni ve kayak merkezlerine yönlendirme sözü verdiğini açıklıyor.  

Kayak yapma ve buz patenini halka daha erişilebilir hale getirmek için hükümet, 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’ndan önce bile yüzlerce yeni tesis inşa etti. Çin Spor Genel İdaresi’nin istatistikleri, 2021 yılının başı itibarıyla 654 standart buz pateni pisti ve 803 açık ve kapalı kayak merkezi bulunduğunu, 2015 yılına kıyasla sırasıyla yüzde 317 ve yüzde 41 artış olduğunu gösteriyor. 2020 yılının sonuna kadar ülke çapında 2 bin kadar ilk ve ortaokul kış sporlarını müfredatlarına dâhil etti. 

ÇİN’İN KUZEYİ BUZ VE KAYAK KAYNAKLARI AÇISINDAN ÇOK ZENGİN

Bu rakamlar Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach’ı etkiledi. Bach, “300 milyon insanın kış sporlarıyla uğraşmasıyla birlikte, kış sporlarının tarihinin Beijing 2022’den önce ve Beijing’deki Kış Oyunları’ndan sonra olacağını açıkça söyleyebiliriz. Dolayısıyla, küresel kış sporlarının gelişimi konusunda bu gerçekten dönüm noktası bir durumdur.” dedi. Covid-19 salgını sektörü vurmadan önce Çin’i ziyaret eden kayakçıların sayısı ikiye katlanarak, 2014 yılında 10,3 milyondan 2019 yılında 20,9 milyona çıktı. Ve şimdiye kadar Çin, kayakçı ziyareti bakımından sekizinci sırada yer alırken Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avusturya ve Fransa ilk üçte bulunuyor. Fakat çok yakında bu durum çarpıcı şekilde değişecek.

Çin’de buz ve kar sektöründeki gelişmeye ilişkin bir rapora göre, Çin’in buz ve kar endüstrisi hacmi 2015 yılından 2020 yılına kadar 270 milyar yuandan (42,4 milyar dolar) 600 milyar yuana (94,3 milyar dolar) çıktı. Ancak hükümet, Çin’in kar ve buz sektörünün hacminin 2025 yılına kadar 1 trilyon yuanı (157,1 milyar doları) bulacağını tahmin ediyor. Hükümet ayrıca Çin’in spor sektörünün toplam değerinin 2025 yılında yaklaşık 5 trilyon yuana (785,8 milyar dolar) ulaşacağını varsayıyor. Raporda, Çin’deki kayakçı sayısının gelecek üç yılda 55 milyona yaklaşacağının tahmin edildiği de vurgulandı. Şaşırtıcı biçimde, nispeten Çin’in kuzeyi buz ve kayak kaynakları açısından zengin olmasına rağmen, son zamanlarda ülkenin güneyinde de kış sporları hızlı biçimde gelişiyor. 

Ortalama bir kayakçının sezon başında beş gün kayak yaptığını tahmin edersek, Çin’de yıllık kayak günleri üç yıl içinde 275 milyon güne ulaşmalıdır. Çok mu yoksa az mı? Bu rakamları küresel kış sporları piyasasıyla karşılaştıralım. 2020 yılı Uluslararası Kar ve Dağ Turizmi Raporu’na göre, 2018-2019 sezonu istatistikleri göz önüne alındığında, küresel olarak 2 binden fazla kayak merkezi bulunuyor ve dünya çapında yıllık kayak günleri sayısı nispeten 400 milyon civarında sabit kalıyor. Organize açık hava kayak merkezlerinde 68 ülkede Alp disiplini kayak mevcuttur. Alp disiplini kayak, tüm dünyadaki kayak günlerinin yüzde 43’ünü oluşturuyor. Bu yüzden, en büyük Alp disiplini piyasası olan Avrupa, her yıl kayak günlerinin yaklaşık 210 milyonunu oluşturuyor. Bu rakamlara bakarak, Çin’in yakında dünyanın en büyük kayak gücü olacağını görmek kolaydır. 

KIŞ SPORLARI MALZEMELERİNE TALEP ARTIYOR

Kış sporları malzemeleri piyasasının önemli ölçekte ticaret oluşturduğu biliniyor. 2022 yılında kış sporları malzemeleri piyasasının dünya çapında gelirinin 13 milyar 743 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Küresel piyasanın yıllık yüzde 4,41 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor. Dünya çapında kış sporları malzemeleri endüstrisinin durgunlaştığı görülebilir. Bu yüzden piyasanın, özellikle Çin vatandaşlarının refahının yükselmesi ve dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip ülkedeki kayak piyasasının gelişmesiyle birlikte büyüyeceği umuluyor. 

Büyüyen Çin’de kış sporları piyasasındaki çok büyük beklentilerin farkında olan kış sporları malzemeleri üreticileri hep beraber ülkeye akın etti. Çin’in e-ticaret devi JD.com’un verileri, geçen yıl Bekârlar Günü alışveriş festivalinde kayak malzemeleri siparişlerinin önceki yıla kıyasla 23 kat arttığını gösteriyor. Paten malzemeleri işlemleri hacmi geçen yıl aynı dönemle karşılaştırıldığında 15 kat büyüdü. Kayak piyasası halen yabancı markaların hâkimiyetinde bulunuyor. Çinli üreticiler henüz yeni uyanıyor. Ancak bu durum Çin’de genellikle olduğu gibi çok hızlı değişecektir. Hükümet tereddüt etmeden adım atıyor. Çin Spor Genel İdaresi geçen ay yaptığı açıklamada, şimdiye kadar Avrupalı ve Amerikalı üreticilerin hâkim olduğu sektörde, kar makinesi, kayak pisti düzeltme traktörleri ve kar arabaları gibi kayak malzemeleri üretimi için ulusal standartların geliştirilmesinin “acil” olduğunu bildirdi. 

Yukarıdaki analiz, yakında başlayacak Beijing Kış Olimpiyatları Oyunları’nın önemli bir etkinlik olacağını ve ülkedeki kış sporlarının popülerliğinin hızla büyümesinde güçlü bir ivme olarak hizmet edeceğini gösteriyor. Diğer birçok alanda olduğu gibi Çin, bir dünya lideri haline geliyor. Hükümetin 2008 Beijing Yaz Olimpiyatları’nı geniş kapsamlı gelişmesinde belirleyici atılım yapmada kullanması gibi, 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nı da sporun büyümesini hızlandırmada sürdürülebilir bir katalizör olarak kullanma niyetindedir.