Küresel piyasalarda, emtia fiyatları ve ekonomilerin salgın sonrası açılmasına paralel olarak artan enflasyon endişeleri, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 10 yıllık tahvil faizinin yükselmesine ve buna bağlı olarak risk iştahının azalmasına neden oluyor.

ABD’de dün açıklanan verilere göre, ülke ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,4 ile beklentilerin üzerinde büyürken, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sonrası ekonomik aktivitedeki canlanma ve emtia fiyatlarındaki yükseliş eğilimi, enflasyon endişelerini artırdı.

Artan enflasyon endişeleri ile ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi dün yüzde 1,68’e kadar çıkarken, altının ons fiyatı yüzde 0,6 geriledi.

New York borsasında, dün iyi gelen ekonomik veriler ve şirket finansal sonuçlarının ardından pozitif bir seyir izlendi. Dow Jones endeksi yüzde 0,71, S&P 500 endeksi yüzde 0,68 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,22 değer kazandı. S&P 500 endeksi böylece 4.211 puanla tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Öte yandan ABD’de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı 24 Nisan ile biten haftada 553 bine gerileyerek düşüş eğilimini sürdürdü.