Küresel rüzgâr Enerjisi Konseyi raporunda, “Covid-19 salgınına rağmen küresel rüzgâr enerjisi kurulu kapasitesi yıllık bazda yüzde 53 büyüyerek geçen yılı rekor seviyede tamamladı.” ifadesi kullanıldı.

Küresel rüzgâr enerjisi kurulu gücüne 2025’e kadar yaklaşık 469 gigavat kapasite ilave edilmesi bekleniyor.

Küresel rüzgâr Enerjisi Konseyi (GWEC) tarafından hazırlanan “Küresel rüzgâr Raporu 2021” raporundan derlediği bilgilere göre, dünya genelinde 2025’e kadar her yıl ortalama 94 gigavat rüzgâr kapasitesinin işletmeye alınacağı tahmin ediliyor.

Geçen yılın ilk altı ayında yeni tip koronavirüs (Covid-19) etkisiyle kısıtlı çalışma düzenine geçilirken, tüm sektörlerde üretim zincirindeki aksama yüzünden bir çok enerji projesi ertelendi veya durduruldu.

Geçen yılın ikinci yarısından itibaren ise küresel anlamda ekonomilerin toparlanmasıyla ivme kazanan tüm sektörlerle birlikte rüzgâr enerjisi sektörü de salgının etkilerini en aza indirmeyi başardı.

Rapora göre, geçen yıl toplamda 93 gigavat rüzgâr enerjisi devreye alındı ve küresel rüzgâr enerjisinde kurulu güç 743 gigavata ulaştı.

Böylelikle, Covid-19 salgınına rağmen küresel rüzgâr enerjisi kurulu kapasitesi yıllık bazda yüzde 53 büyüyerek geçen yılı rekor seviyede tamamladı.