China Daily

Çin Genel Gümrükler İdaresi pazartesi günü, Çin’in dış ticaretinin hacminin bu yılın ilk dört ayında yıllık bazda yüzde 7,9 büyüyerek 12,58 trilyon yuana (1,88 trilyon dolar) ulaştığını açıkladı. Açıklamaya göre, ihracat yüzde 10,3 artışla 6,97 trilyon yuan ve ithalat ise yüzde 5 artışla 5,61 trilyon yuan oldu. Daha karmaşık ve ciddi dış ortam karşısında Çin’in ithalatı ve ihracatının hala tam olarak büyümeye devam etmesi Çin ekonomisinin güçlü direncini, büyük potansiyelini, geniş manevra alanını ve sağlam temellerini gösteriyor. 

Dış ticaretteki istikrarlı büyüme birkaç faktöre bağlanabilir. Çin, dış ticaretin büyümesinin temelini oluşturan tam bir sanayi üretim sistemine sahiptir ve ekonomik ve sosyal kalkınmayı Covid-19 salgınını önleme ve kontrol adımlarıyla dengelemede iyi iş çıkardı, bu da sanayi ve tedarik zincirinin nispeten sorunsuz işlemesini sağladı. Merkezi otoriteler ayrıca finansal desteği artırarak ve lojistik engelleri çözerek, ülkenin dış ticaretini istikrara kavuşturacak bir dizi politikayı hayata geçirdi. 

Ancak siyaset yapıcılar, dış ticaret ve yabancı yatırımın iç ve dış belirsizlikler yüzünden hala birçok riskle ve sorunla karşı karşıya olduğunun farkında olmalılar. 

DIŞ TİCARETİN GELİŞTİRİLMESİ

Küresel ekonomik toparlanma dengesiz, büyük gelişmiş ekonomilerde para politikasındaki değişikliklerin dünyada olumsuz yayılma etkileri bulunuyor ve küresel tedarik zincirindeki engellerin ortadan kaldırılması zor. Sonuç olarak ilk dört aydaki dış ticaretin büyüme oranı, yılın ilk çeyreğine göre 2,8 puan daha az olmuştur. Dış ticaret halen bu yıl Çin’in dış ticaretinin istikrarının sağlanması ve kalitesinin düzelmesi amacına ulaşması için iyi bir destek sağlıyor. Ancak durumun karmaşıklığı, Çin’in daha tedbirli olarak davranmasına ihtiyaç olduğu anlamına geliyor. 

Bir yandan ülke dış ticaretin istikrarı için uygulanan politikaların etkili olmasını sağlamalı ve endüstriyel zincirler ve tedarik zincirlerinin istikrarını ve sorunsuz işlemesini sağlamak amacıyla politikalarını değişen ortama uyarlamalıdır. 

Hükümetler tüm seviyelerde farklı çevrim içi ve çevrim dışı kanallardan daha fazla sipariş alması için işletmelere yardım etmelidir. Finansal kuruluşlar, özellikle küçük, orta ve mikro ölçekli işletmeler dâhil olmak üzere dış ticaret işletmelerine kredi desteğini daha da artırmalıdır. Diğer taraftan ülke üst seviyede dış dünyaya açılmaya devam etmelidir, böylece bütün ülkelerin şirketleri açık Çin piyasasında büyümek için daha iyi kalkınma fırsatlarına ve büyük alana sahip olabilecek. Bu itibarla, hükümet, yabancı şirketlerin Çin’deki pratik kaygılarını gidermeye yardımcı olmak için hizmetleri güçlendirmeye ve iyileştirmeye daha fazla öncelik vermelidir.